Dlaczego warto koncentrować się na kotach w klinice weterynaryjnej? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Dlaczego warto koncentrować się na kotach w klinice weterynaryjnej?

Kliniki przyjazne dla kotów

Podczas pobytu w klinice właściciel powinien czuć, że jest mile widziany, a personel troszczy się o kota (np.: plakaty, zdjęcia kotów pracowników lub klientów, produkty dla kotów, informacje dotyczące kotów). Personel weterynaryjny mający kontakt z kotami i ich właścicielami powinien mieć wiedzę na temat ogólnej opieki, zachowania, traktowania, potrzeb medycznych i chirurgicznych oraz ras kotów. Klinika może organizować specjalne wydarzenia edukacyjne lub wykłady w zakresie leczenia i zapobiegania cukrzycy i otyłości, „przedszkole dla kotów” itd. Można przygotować osobną poczekalnię przyjazną dla kotów, w której nie przebywają psy, poprzez ustawienie ścianki działowej w recepcji. Należy zapewnić stoły i półki, na których można ustawić transportery (ryc. 2).

Najlepiej, aby właściciel i kot mogli znaleźć się w pomieszczeniu, gdzie badania prowadzone są najszybciej, jak to możliwie, aby zapewnić im spokojne i mniej stresujące otoczenie. Minimalizacja czasu oczekiwania pomaga w zredukowaniu stresu dla kota i właściciela. Ponadto w przypadku niektórych klinik sukcesem okazało się umawianie wizyt (np. w jedno popołudnie na tydzień lub jedną sobotę na miesiąc) tylko dla kotów.

Pomieszczenie, w którym odbywają się badania, powinno być wyposażone we wszystkie zapasy i sprzęt potrzebny do pracy z kotami (ryc. 3); najlepiej unikać opuszczania pomieszczenia, aby przynieść potrzebne przedmioty. Należy upewnić się, że sprzęt (np. stetoskop, termometr itd.) jest czysty, nie tylko, by ograniczyć ryzyko przenoszenia chorób, ale również, by uniknąć przenoszenia zapachów. Jeśli to możliwe, jedno pomieszczenie powinno być przeznaczone do badania kotów. W pomieszczeniu, w którym odbywają się badania, lekarz weterynarii powinien przeprowadzić wywiad z właścicielem, umożliwiając kotu przyzwyczajenie się i samodzielne wyjście z transportera, jeśli to możliwe. Koty mają dużą wrażliwość na to, co widzą (np. inne koty, inne zwierzęta), to, co słyszą...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.