Diety ewolucyjne w żywieniu psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Diety ewolucyjne w żywieniu psów

Rodzaje diet ewolucyjnych

Diety ewolucyjne, określane również jako żywienie naturalne, są to diety, których głównym założeniem jest żywienie zwierząt w sposób biologicznie odpowiedni dla ich gatunku (14). Pies należący do rzędu drapieżnych (łac. carnivora) jest klasyfikowany jako zwierzę mięsożerne. O przystosowaniu do pobierania takiego rodzaju pokarmu świadczy zarówno jego budowa anatomiczna, jak i fizjologia układu pokarmowego.

Ewolucyjnym przodkiem psa jest wilk (łac. Canis lupus). To właśnie jego sposób żywienia starają się odzwierciedlić zwolennicy diet ewolucyjnych. Do komponowania dawek pokarmowych wykorzystują oni wyłącznie surowe produkty, niepoddane procesom technologicznym. Dzięki temu nie tracą one wartości odżywczych i nie jest konieczny dodatek syntetycznych składników. Co więcej, są pozbawione konserwantów i innych chemicznych dodatków. Wśród diet ewolucyjnych możemy wyróżnić cztery modele: BARF, RMB, whole prey oraz franken prey (8).

BARF

Model BARF jest jednym z najbardziej znanych sposobów żywienia naturalnego. Uznaje się, że jego twórcą jest australijski lekarz weterynarii Ian Billinghurst. Wszystkie zasady żywienia według tego modelu opisał w swoich trzech książkach Give your dog a bone, The BARF diet oraz Grow your pups with bones (8). Nazwa BARF jest skrótem od biologically appropriate raw food i oznacza biologicznie odpowiednie surowe pożywienie.

Głównym założeniem tego modelu jest żywienie adekwatne do ewolucyjnych przystosowań układu pokarmowego, czyli zbliżone do żywienia dzikich przodków psów (3). Warto jednak nadmienić, że zwolennicy diety BARF nie naśladują żywienia wilków w 100%, lecz wzorują się na nim, by stworzyć model optymalny dla psów. W związku z tym w skład diety wchodzą: mięsne kości, mięso, podroby, warzywa, owoce oraz naturalne suplementy (8). Istotne jest zachowanie proporcji między składnikami pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Te pierwsze powinny stanowić 80% dawki, natomiast te drugie 20%. Dodatko...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.