Diety domowe – moda czy konieczność? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Diety domowe – moda czy konieczność?

Założono, że pies będzie otrzymywał energię głównie z węglowodanów, dlatego ich zawartość w diecie była znaczna, natomiast tłuszczu – ograniczona. Jako źródło energii wykorzystano również średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe zawarte w oleju kokosowym. Stanowią one łatwo strawne i bezpieczne źródło energii dla zwierząt z chorobami wątroby i trzustki (4). Niemniej jednak, ze względu na brak wszystkich niezbędnych kwasów tłuszczowych, nigdy nie mogą stanowić wyłącznego źródła tłuszczu w diecie. Dlatego w tym przypadku wprowadzono również chude mięso wołowe i mięso z ryb. W celu pełnego zbilansowania diety dodano odpowiednią do zapotrzebowanie psa ilość związków witaminowo-mineralnych w postaci komercyjnych suplementów (podanych w tab. 1). W ich doborze szczególną uwagę zwrócono na prawidłowy bilans Ca:P, tak aby uchronić organizm przed nadmiarem fosforu i jego konsekwencjami, w tym wtórną żywieniową nadczynnością przytarczyc.

Tab. 1. Receptury diet domowych o obniżonej zawartości tłuszczu przygotowane dla psa seniora, 10 lat, 5 kg m.c., BSC: 5/9
*ME – energia metaboliczna; ** s.m. – sucha masa

Po ustaleniu receptur zalecono właścicielom psa odpowiednie przygotowanie posiłków, tzn. dokładne gotowanie produktów węglowodanowych: ryżu i warzyw (poza cykorią) i w miarę krótkie gotowanie mięs. W przypadku białka pochodzenia zwierzęcego nie zaleca się długiego gotowania, ze względu na możliwość jego denaturacji oraz tworzenie nietypowych połączeń pomiędzy poszczególnymi aminokwasami (np. lizyna – arginina), co uniemożliwia ich wykorzystanie przez organizm (7). Niemniej jednak krótka obróbka termiczna mięsa jest wskazana w celu zapewnienia bezpieczeństwa mikrobiologicznego oraz usunięcia/rozłożenia substancji antyżywieniowych (np. tiaminazy w mięsie ryb).

W przypadku zaburzeń gastrycznych zazwyczaj zaleca się, aby podawany pokarm był jak najbardziej strawny, co, jak wspomniano powyżej, zapewniają nam odpowiedni czas i temperatura obróbki termicznej oraz stopień ro...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2630 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.