Dieta i suplementacja składników odżywczych w dermatologii psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Dieta i suplementacja składników odżywczych w dermatologii psów

Rola białek w prawidłowym funkcjonowaniu skóry

Włosy zbudowane są w 95% z białek bogatych w aminokwasy siarkowe – metioninę i cysteinę. Ich fizjologiczny wzrost, jak również keratynizacja i złuszczanie się skóry, skutkują zapotrzebowaniem na białko na poziomie od 25 do 30% dziennej dawki protein w diecie zwierzęcia. Braki w tym zakresie skutkują manifestacją objawów skórnych na tle niedoboru białka, takich jak kruche, odbarwione włosy, które są skłonne do wypadania i powoli odrastają, nadmiernie łuszcząca się oraz cienka, nieelastyczna i hiperpigmentowana skóra (1). Ponadto ważną rolę w żywieniu psów z czarną lub ciemną sierścią odgrywa odpowiednia podaż fenyloalaniny i tyrozyny, które są wykorzystywane do syntezy ciemnego barwnika włosów. Niedobór tych aminokwasów powoduje zaczerwienienie sierści (rudy połysk na czarnej sierści). Dlatego zwierzęta te powinny otrzymywać w pokarmie dwukrotnie więcej tych aminokwasów niż wynosi ich minimalne zapotrzebowanie (3).

Niedobór białka jest rzadko spotykany w codziennej praktyce klinicznej, ale okazjonalnie obserwujemy go w stanie wygłodzenia, anoreksji wywołanej chorobą lub długo trwającego żywienia zwierzęcia dietą niedoborową. Pierwotne niedobory protein występują najczęściej w sytuacji, gdy zapotrzebowanie na nie jest podwyższone – u młodych, rosnących osobników, a także samic w ciąży i podczas laktacji. Innym przykładem braku dostatecznego poziomu białka w organizmie może być jego nadmierna utrata, która ma miejsce w przypadku przewlekłych stanów chorobowych, takich jak choroby trzustki lub nefro- i enteropatie białkogubne (1).

Korekcja diety obejmuje suplementację źródeł białka wysokiej jakości, takich jak mięso, jaja czy mleko, jednak postawienie rokowania powinno być ostrożne ze względu na obecność chorób towarzyszących (1).

Tab. 1. Składniki wpływające na stan skóry i sierści u psów oraz kotów (3)

Witaminy z grupy B

Witaminy grupy B (B1, B2, B6, B12) pełnią rolę kofaktorów w wielu reakcjach ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2630 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.