Diagnozowanie urazów trzewioczaszki kotów w syndromie upadku z wysokości - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Diagnozowanie urazów trzewioczaszki kotów w syndromie upadku z wysokości

Badanie kliniczne i stomatologiczne

Pacjent w stanie pourazowym, zwłaszcza okolicy głowy, niechętnie poddaje się badaniu, toteż ocena funkcji trzewioczaszki u przytomnego kota może być bardzo trudna lub niemożliwa. Najczęściej opisywanymi w literaturze uszkodzeniami związanymi z syndromem upadku z wysokości są: deformacja szczęki lub żuchwy, złamany ząb, rany w jamie ustnej lub krwawienie z nosa (ryc. 2). Dlatego po poznaniu wstępnych wyników badania obrazowego należy przeprowadzić dokładne badanie stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym. Jeszcze przed wprowadzeniem rurki intubacyjnej oceniane są zgryz i relacje poszczególnych grup zębowych szczęki i żuchwy. Szczególnie u kotów, które mają bardzo ciasno umieszczone zęby, przy zwartych szczękach trzeba zwrócić uwagę, czy jest możliwe zamknięcie jamy ustnej i w jakiej pozycji są zęby (ryc. 3).

Po wykonaniu intubacji kolejno badane są tkanki miękkie: policzków, języka, podniebienia, gardła i jamy ustnej. Obecność uszkodzeń, ran, podbiegnięć krwawych i wybroczyn powinna być odnotowana w karcie badania jamy ustnej. Duża część obrażeń błony śluzowej może iść w parze z uszkodzeniami kośćca trzewioczaszki i sąsiadujących zębów, więc te okolice powinny być szczególnie uważnie zbadane radiologicznie (ryc. 4).

Badanie kliniczne uzębienia w stanach pourazowych nie różni się szczególnie od rutynowego badania stomatologicznego, w wypadku SUW z nieco większą atencją podchodzi się jedynie do ruchomości poszczególnych zębów. Kształt, rozmiar i rozmieszczenie zębów można badać przy użyciu narzędzi diagnostycznych, które stanowią: zgłębnik, lusterko i sonda. Ważne, aby korzystać z dobrego światła i ułożyć pacjenta w odpowiedniej pozycji, co zmniejsza ryzyko przeoczenia ważnego szczegółu. Drugim istotnym elementem badania jest dokładne przyjrzenie się powierzchni – części podniebiennych oraz językowych uzębienia, w tym całego przebiegu koron kłów. Właśnie w tych miejscach dość często lokalizowane są łatwe do przeoczenia u...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.