Uraz stawu szczytowo-obrotowego – okiem radiologa – opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Uraz stawu szczytowo-obrotowego – okiem radiologa – opis przypadku

Omawianie zagadnień związanych z urazem stawu szczytowo-obrotowego wymaga przypomnienia najważniejszych elementów jego budowy anatomicznej. Staw ten, według ogólnie stosowanej klasyfikacji, jest stawem prostym, jednoosiowym, owalnym i zgodnym. Oznacza to, że w jego skład wchodzą tylko dwie kości, a ruchy zachodzą w jednej osi. W utworzeniu stawu udział bierze dołek zębowy zlokalizowany na dobrzusznym łuku kręgu szczytowego (atlasu) oraz ząb kręgu obrotowego (ang. odontoid process). Pomiędzy nimi nie występują żadne dodatkowe elementy, powierzchnie stawowe są zgodne. Z zewnątrz staw otacza torebka stawowa. Ząb kręgu obrotowego w dołku na dobrzusznym łuku atlasu stabilizuje kompleks więzadeł.

Do wierzchołka zęba kręgu obrotowego przyczepiają się dwa więzadła skrzydłowate, prawe i lewe, które swój drugi przyczep mają na bocznych krawędziach dobrzusznego łuku kręgu szczytowego, po odpowiednich sobie stronach. Drugim ważnym więzadłem jest więzadło poprzeczne zęba, które rozpościera się nad zębem kręgu obrotowego pomiędzy łukami atlasu. Stabilizuje ono ząb obrotnika, zapobiega jego grzbietowemu uniesieniu, co mogłoby skutkować uciskiem rdzenia kręgowego. U niektórych psów występuje, podobnie jak u ludzi i roślinożernych, niewielkie więzadło wierzchołka zęba, które łączy go z przednią krawędzią dobrzusznego łuku atlasu. Pełne omówienie zagadnień anatomicznych nie stanowi nadrzędnego celu publikacji, dlatego czytelników zainteresowanych odsyłam do literatury (5).

Znając anatomię stawu szczytowo-obrotowego, należy mieć na uwadze, że uraz mechaniczny może powodować uszkodzenia zarówno jego struktur kostnych, jak i więzadłowych. Konsekwencją tych uszkodzeń może być niestabilność stawu i wtórne zmiany w rdzeniu kręgowym powodowane jego uciskiem. Podsumowując, uraz stawu szczytowo-obrotowego wydaje się problemem wielu specjalności, ortopedii, radiologii i neurochirurgii.

Celem niniejszej publikacji jest przybliżenie Czytelnikowi przypadku klinicznego urazu aparat...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.