Ultrasonograficzna ocena węzłów chłonnych jamy brzusznej psa i kota - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ultrasonograficzna ocena węzłów chłonnych jamy brzusznej psa i kota

Ocena węzłów chłonnych stanowi istotny element badania ultrasonograficznego jamy brzusznej, który nie tylko dostarcza informacji na temat samego układu limfatycznego, ale pośrednio umożliwia także ocenę innych narządów jamy brzusznej. Interpretacja obrazu ultrasonograficznego węzłów chłonnych wymaga zarówno znajomości ich topograficznych oraz czynnościowych zależności z narządami, jak i wiedzy na temat jakościowych (strukturalnych) oraz ilościowych (metrycznych) cech, na których podstawie można wnioskować o charakterze limfadenopatii. W poniższym artykule zostały szczegółowo omówione wszystkie z powyższych elementów badania.

Prawidłowy obraz węzła chłonnego

Węzeł chłonny otoczony jest łącznotkankową torebką, która ultrasonograficznie przedstawia się jako gładka, cienka, hiperechogenna struktura oddzielająca miąższ narządu od okolicznych tkanek. Jej widoczność może być częściowo ograniczona w zależności od kąta padania wiązki ultradźwięków (9). Obrys węzła chłonnego powinien być wyraźny i gładki. Do wypukłej powierzchni węzła przeztorebkowo dochodzą naczynia limfatyczne doprowadzające (łac. vasa lymphatica afferentes), które są jednak nieuchwytne ultrasonograficznie. Histologicznie na przekroju podłużnym węzła można wyróżnić część: korową, przykorową oraz rdzenną.

Tab. 1. Wybrane cechy predylekcyjne dla zmian nowotworowych w węzłach chłonnych jamy brzusznej psów i kotów

Ultrasonograficznie warstwy te są zazwyczaj nierozróżnialne, choć czasem można zaobserwować różnicowanie na centralnie zlokalizowany rdzeń i usytuowaną obwodowo korę. Obraz miąższu prawidłowych węzłów chłonnych jest zwykle jednorodnie drobnoziarnisty o echogeniczności nieznacznie wyższej, zbliżonej lub niższej do okolicznego tłuszczu. Zwłaszcza w przypadku sond generujących wysokie częstotliwości węzły chłonne mogą cechować się echogenicznością niższą od ok. tłuszczu. W jednym z badań wykazano, że węzły chłonne jelita czczego u zdrowych pacjentów w wieku niższym niż 6 lat mogą być n...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.