Tomografia komputerowa stawów łokciowych psa. Cz. I. Prawidłowa anatomia przekrojowa - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Tomografia komputerowa stawów łokciowych psa. Cz. I. Prawidłowa anatomia przekrojowa

Trudno wyobrazić sobie ortopedę, który chce dążyć do wyleczenia pacjenta bez uprzedniej dokładnej diagnostyki jego problemu klinicznego. Podstawę, jak w każdej dziedzinie, stanowi oczywiście badanie kliniczne. Dalszym, najczęściej niezbędnym, etapem jest wdrożenie badań dodatkowych. Ta część postępowania diagnostycznego pacjenta opiera się na danych z wywiadu i badania przedmiotowego oraz na założeniach lekarza co do potencjalnych przyczyn choroby.

Najczęściej wykorzystywanym badaniem dodatkowym w diagnostyce ortopedycznej jest wykonanie zdjęć RTG. W przypadku stawu łokciowego jest to badanie, które można uznać za badanie przeglądowe. Przy podejrzeniu choroby stawu łokciowego stwierdzenie konkretnych zmian w obrazie RTG może być wystarczające do wdrożenia terapii. Niestety, często zdarza się tak, że lekarz jest przekonany, że problem znajduje się w stawie łokciowym, a obraz RTG nie potwierdza tych podejrzeń.

Kolejnym krokiem diagnostycznym powinno być wykonanie tomografii komputerowej (1-3). Poza możliwością uzyskania kilkudziesięciu cienkich, przekrojowych obrazów dodatkowym atutem tego badania jest to, że w czasie jednej akwizycji uzyskujemy obraz obydwu stawów. Dla radiologa bardzo cenną jest możliwość analizy porównawczej badanych struktur.

Anatomia stawu łokciowego

Staw łokciowy jest stawem złożonym, zawiasowym. Tworzą go powierzchnie stawowe trzech kości, tj. ramiennej, łokciowej i promieniowej. W obrębie stawu łokciowego wyróżnia się staw ramienno-łokciowy, ramienno-promieniowy i łokciowo-promieniowy bliższy. Część bliższą stawu ramienno-łokciowego tworzy bloczek kości ramiennej, część dalszą – wcięcie bloczkowe (półksiężycowate) kości łokciowej. Staw ten jest w największym stopniu odpowiedzialny za ruchy zginania i prostowania. Staw ramienno-promieniowy w części bliższej tworzy główka kości ramiennej, natomiast w części dalszej – głowa kości promieniowej. Ten przedział stawu łokciowego stanowi największy nośnik całego obciążenia. Ruchy rota...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.