Tomografia komputerowa jako metoda obrazowania patologii wewnątrz - i zewnątrzczaszkowych u psów i kotów. Opisy przypadków - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Tomografia komputerowa jako metoda obrazowania patologii wewnątrz – i zewnątrzczaszkowych u psów i kotów. Opisy przypadków

Badanie głowy metodą tomografii komputerowej umożliwia dokładne zobrazowanie w różnych przekrojach struktur słabo widocznych lub niedostępnych do badania metodą tradycyjnej radiografii. Uwidocznienie struktur kostnych oraz tkanek miękkich jam nosowych i zatok przynosowych, zębów, oczodołu, mózgowia, kanałów słuchowych, ucha środkowego i wewnętrznego daje możliwość dokładniejszej diagnostyki i opracowania skutecznego leczenia.

Dzięki pomiarowi gęstości radiologicznej (w jednostkach Hounsfielda) badanego obiektu, jego umiejscowienia oraz jego wpływu na okoliczne struktury i tkanki, można z dużym prawdopodobieństwem określić charakter zmiany. Poniższe przypadki są przykładem zastosowania tomografii komputerowej jako elementu ukierunkowującego dalsze leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne pacjentów.

Przypadek 1

Pies, samica, golden retriever, 10 lat.

Wywiad

Od kilku dni u pacjenta były zauważalne spadek apetytu, silna apatia i nieznaczne przechylenie głowy na lewą stronę. W dniu badania zauważono chodzenie po ciasnym okręgu w lewo. W badaniu klinicznym stwierdzono zaniki mięśnia skroniowego i mięśnia żwacza po prawej stronie. Lekarz prowadzący skierował pacjenta do specjalistycznej pracowni TK w celu diagnostyki obrazowej głowy z podejrzeniem zmiany wewnątrzczaszkowej.

Badanie

Przeprowadzono badanie obrazowe TK głowy, wykonane warstwami 1,25 mm, natywne oraz z dożylnym podaniem środka kontrastującego. W badaniu w jamie czaszki, w zakresie dna dołu tylnego, po stronie prawej stwierdzono pojedynczą, nieregularną masę. Zmiana przylegała do kości skroniowej prawej i zajmowała około połowę objętości dołu tylnego czaszki, w jego przedniej części, powodując wyraźny, prawostronny ucisk na pień mózgu oraz umiarkowany ucisk na móżdżek od strony dobrzusznej i prawej.

Zmiana była dodatkowo widoczna na poziomie ujścia kanału nerwu trójdzielnego, które wykazywało nieznaczne poszerzenie względem prawego kanału. W badaniu kontrastowym stwierdzono wyra...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.