Przydatność badania ultrasonograficznego w diagnostyce chłoniaka u zwierząt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przydatność badania ultrasonograficznego w diagnostyce chłoniaka u zwierząt

Nerki

Nacieki nerek w przypadku chłoniaków występują przede wszystkim u kotów i stanowią około 33% wszystkich

przypadków pierwotnych chłoniaków. Również w formie wieloogniskowej tej choroby nacieki na nerkach stwierdza się u bardzo licznej populacji kotów (1). Objawy ultrasonograficzne chłoniaka nerki są takie same w przypadku formy pierwotnej, jak i w zaawansowanym stadium choroby w przypadku postaci wieloogniskowej.

Naciek chłoniakowy może dotyczyć jednej, ale częściej dotyczy obu nerek. Często towarzyszy tu ostra niewydolność nerek w wyniku destrukcji prawidłowej ich struktury. Obraz chłoniaka nerki może być różny od pojedynczej zmiany ogniskowej, wieloogniskowych zmian lub nacieczenia chłoniakowego na całej powierzchni nerki (8-10).

Najczęstszym objawem ultrasonograficznym świadczącym o zajęciu procesem chorobowym nerki lub nerek jest ich powiększenie z widocznym zatarciem stosunku korowo-rdzeniowego i zarysu zewnętrznego nerki. Echostruktura nerki zazwyczaj jest niejednorodna. Taki obraz może występować w obrzęku nerek, dlatego musi być on z nim różnicowany. W przypadku rozległego nacieczenia nerki często można zaobserwować hipoechogeniczne nacieczenie podtorebkowe, które jest cechą dość charakterystyczną dla chłoniaka, choć również jest opisywane u kotów z zakażeniem FIP czy w ostrym odmiedniczkowym zapaleniu nerek (11) (ryc. 5).

Czasem chłoniak nerki może przybierać formę hipoechogenicznego lub echogenicznego guza dobrze odgraniczonego od reszty miąższu, czasem może imitować cystę, ale należy to do rzadkości (ryc. 7, s. 38). W formie wieloogniskowej w miąższu nerek stwierdza się hipoechogeniczne 1-4-milimetrowe guzki lub zmiany guzowate. Zmiany te są dość dobrze odgraniczone, okrągłe lub owalne, zazwyczaj hipoechogeniczne, czasem aechogenne, przypominając swą budową torbiel, jednak bez dystalnego wzmocnienia, co świadczy o litym charakterze zmiany (ryc. 6). W tym przypadku kształt nerki zazwyczaj jest zachowany i nie dostrzega się znaczn...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.