Ocena parametrów morfologicznych krwi. Cz. III. Płytki krwi - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ocena parametrów morfologicznych krwi. Cz. III. Płytki krwi

Ocena hemostazy

Ocena zaburzeń hemostazy wymaga badania wielu wartości, począwszy od liczby płytek krwi, poprzez oznaczenie czasu krwawienia, czasu krzepnięcia po aktywacji (ACT), czasu częściowej tromboplastyny po aktywacji (APTT), czasu protrombinowego (PT), czasu trombinowego (TCT), stężenia fibrynogenu, produktów degradacji fibrynogenu (FDP), a skończywszy na specjalistycznych oznaczeniach czynnika von Willebranda, antytrombiny II czy przeciwciał przeciwpłytkowych. Przy czym należy pamiętać o zachowaniu kolejności badań, począwszy od zebrania informacji z wywiadu, poprzez badanie kliniczne, skończywszy na badaniach laboratoryjnych. Jedną z najczęściej występujących przyczyn koagulopatii są dysfunkcje wątroby (9).

Ocena płytek krwi

Analizator Hematologiczny za darmo? Kliknij TU

Zaburzenia płytek krwi mają charakter ilościowy (trombocytopenia lub trombocytoza) lub jakościowy (trombocytopatia). Oznaczenie liczby płytek krwi wchodzi w zakres standardowego badania morfologicznego wykonywanego zarówno w analizatorach impedancyjnych, jak i cytometrycznych (6). Aby oznaczyć liczbę płytek krwi, należy pobrać krew do probówki z antykoagulantem (EDTA, cytrynian, heparyna) w miarę możliwości bez dostępu powietrza, które sprzyja agregacji płytek. Na liczbę płytek w krwi obwodowej wpływa bardzo wiele czynników endogennych, jak i egzogennych, ale, podobnie jak w badaniu parametrów biało- i czerwonkrwinkowych, zawsze należy wykluczyć czynniki zafałszowujące wynik. W wątpliwych przypadkach rozstrzygające pozostaje liczenie manualne płytek w preparatach mikroskopowych (4). Niektóre analizatory cytometryczne umożliwiają oznaczenie liczby niedojrzałych płytek (r-PLT), co pomaga ocenić odpowiedź szpiku na niedobór trombocytów (15).

Trombocytopenia

Zmniejszona liczba płytek krwi, zwłaszcza w przypadku braku objawów klinicznych, powinna być zweryfikowana poprzez analizę rozmazu krwi w celu wykluczenia błędów oznaczenia. Trombocyty kotów są stosunkowo duże i mog...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.