Niedokrwistości ze szczególnym uwzględnieniem anemii immunohemolitycznych – cz. I. Ostre przypadki hematologiczne od diagnozy do leczenia – na podstawie przypadków klinicznych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Niedokrwistości ze szczególnym uwzględnieniem anemii immunohemolitycznych – cz. I. Ostre przypadki hematologiczne od diagnozy do leczenia – na podstawie przypadków klinicznych

Morfologia krwinek czerwonych

Przy ocenie morfologii erytrocytów powinny być brane pod uwagę i zapisywane zarówno ich prawidłowości, jak i nieprawidłowości. Erytrocyty zdrowych kotów w rozmazie krwi często wykazują rulonizację i niektóre mogą posiadać małe, kuliste pozostałości jądra, zwane ciałkami Howell-Jolly’ego. Nie występują one w erytrocytach zdrowych psów i dlatego obecność tych form w ich rozmazie krwi powinna zostać odnotowana.

Dodatkowe obserwacje dotyczące morfologii erytrocytów to: stopień polichromazji (obecność erytrocytów wielobarwliwych), anizocytoza (różnice w wielkości) i poikilocytoza (nieprawidłowe kształty).

Erytrocyty polichromatofilne to retikulocyty, które barwią się na niebieskoczerwono z powodu obecności zarówno hemoglobiny (barwiącej się na czerwono), jak i rybosomów (barwiących się na niebiesko). Erytrocyty o zmienionych kształtach powinny być sklasyfikowane prawidłowo, ponieważ zmiany te mogą pomóc w określeniu rodzaju choroby, w której mogą występować.

Przykłady erytrocytów o nieprawidłowej budowie obejmują: echinocyty, akantocyty, schistocyty, keratocyty, dakriocyty, eliptocyty, ekscentrocyty i sferocyty.

Rulonizacja

Jej występowanie zależy od charakteru erytrocytów, składu osocza oraz obecności w nim wysokocząsteczkowych białek. Wzrost stężenia globulin (zaliczamy do nich fibrynogen, haptoglobiny oraz immunoglobuliny), nasila rulonizację w stanach zapalnych. Tworzenie rulonów może pojawiać się w niektórych chorobach rozrostowych układu limfocytarnego, w których wydzielane są w dużych ilościach jeden lub dwa rodzaje immunoglobin. Znaczna rulonizacja, występująca u innych gatunków niż koń, kot lub świnie, jest zjawiskiem patologicznym. Powoduje ona szybkie opadanie erytrocytów w pełnej krwi, jeśli próbka nie zostanie odwirowana. Ta właściwość stworzyła podstawę badania szybkości opadania erytrocytów, które wykonywane jest w specjalnych rurkach – OB. Wzrost sedymentacji po godzinie sugeruje zwiększenie poziomu gl...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2634 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.