Mutacja BRAF V595E w raku przejściowokomórkowym u psów – nowa opcja diagnostyczna - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Mutacja BRAF V595E w raku przejściowokomórkowym u psów – nowa opcja diagnostyczna

Mutacja BRAF

Wiadomo, że u ludzi wariant BRAF V595E jest częstą przyczyną powstawania guza (11). Jest to transwersja tymina – adenina w eksonie 15 chromosomu 16, powodująca zastąpienie aminokwasu z waliny na kwas glutaminowy (10). Ta mutacja somatyczna została uznana za swoistą dla raków przejściowokomórkowych i guzów prostaty psów, rzadko natomiast stwierdza się ją w przypadku innych psich nowotworów (22). Różne badania wykazały 100-proc. swoistość badania mutacji BRAF V595E w wykrywaniu psiego TCC w porównaniu z innymi chorobami (np. zapalenie pęcherza, polipy) czy sytuacjami fizjologicznymi (1, 24). Dodatni wynik analizy mutacji BRAF V595E może być zatem uznany jako diagnostyczny w przypadku TCC u psów.

W zależności od metody diagnostycznej, mutacja BRAF V595E ma potwierdzoną czułość 65-85% w kierunku psiego raka przejściowokomórkowego (1, 9, 23, 24). Zastosowanie ddPCR umożliwia także ocenę ilościową badanych komórek, w tym zawierających mutację BRAF V595E. Dostarcza zatem informacji na temat jakości próbki – jeśli próbka nie jest odpowiednia, może wystąpić wynik fałszywie ujemny (ryc. 4).

Jako materiał do badania w kierunku mutacji BRAF można wykorzystać próbki moczu, preparaty cytologiczne z osadu moczu i wycinki tkanek, jednak w celu uzyskania prawidłowego wyniku konieczne jest, aby przedłożona próbka zawierała odpowiednią liczbę komórek. W przeciwieństwie do testu V-BTA krwiomocz, ropomocz czy przerost flory bakteryjnej nie dają wyników fałszywie ujemnych, W przypadku wątpliwych wyników cytologicznych lub histologicznych z powodu współistniejącego stanu zapalnego lub małego rozmiaru biopsji stwierdzenie mutacji BRAF V595E jest brane pod uwagę i może być pomocne w procesie diagnostycznym.

W badaniu Sakai et al. (29) stwierdzili, że aberracja liczby kopii (CNA) ErbB2 – receptorowej kinazy tyrozynowej powierzchni komórki – jest dodatkowym markerem psiego TCC. Podobnie jak w przypadku analizy mutacji BRAF V595E jest to test PCR ze specyficznośc...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2630 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.