Jakość życia i kliniczna ocena zdrowia psów i kotów w starszym wieku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Jakość życia i kliniczna ocena zdrowia psów i kotów w starszym wieku

Starsze psy i koty to zwiększająca się z roku na rok grupa zwierząt. Starsze zwierzęta to takie, które ukończyły 7. rok życia, według zgodnych kryteriów przyjmowanych przez weterynaryjne organizacje zawodowe Europy i Ameryki (1, 3, 12). Szacuje się, że grupa ta liczy około 35-40% wszystkich pacjentów gabinetów dla psów kotów. Jest to około 2,5x więcej niż grupa juniorów w wieku do 1,5 roku. Liczba starszych psów i kotów zwiększa się, bo wpływa na to rosnąca świadomość właścicieli, przejawiająca się zapewnianiem zwierzętom coraz lepszych warunków życia, żywienia, profilaktyki oraz stały postęp weterynaryjnych możliwości diagnostyczno-leczniczych dla małych zwierząt.

Choroby występujące u starszych psów i kotów razem z ich leczeniem są dobrze poznane i licznie omawiane. Jednakże wiadomo, że zapobieganie jest lepszym sposobem działania, tym bardziej, że na większość chorób starszego wieku nie ma skutecznych leków. Najczęściej można jedynie wprowadzać leczenie paliatywne lub spowalniające postęp choroby. Zatem skoro istnieje zgoda co do rangi profilaktyki, słuszne wydaje się ukazanie zakresu możliwości realizowanych dla oceny stanu zdrowia i jakości życia starszych psów oraz kotów. Celem artykułu jest przedstawienie wskazówek i kierunków działań, które mogą pomóc lekarzom w dokonywaniu dobrych wyborów diagnostycznych.

Dobre życie psów i kotów Jakość życia

Dobre życie psów i kotów jest kojarzone z pojęciem „jakość życia”. Definicje tego pojęcia są różne, lecz większość autorów zgadza się, że winna ona obejmować „fizyczne, społeczne i emocjonalne elementy życia zwierzęcia w jego obecnym, codziennym środowisku” (1, 3, 6, 10). By wartościować jakość życia, należy zatem możliwie najlepiej ocenić elementy zachowań fizyczno-fizjologicznych i emocjonalno-socjalnych zwierząt, które obserwuje się w ich naturalnym otoczeniu.

W pierwszej kolejności powinni to czynić opiekunowie zwierząt i konsultować swe obserwacje podczas wizyt gabinetowych z lekarzami. Do ocenia...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2633 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.