Jak przygotować materiał do badania cytologicznego? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Jak przygotować materiał do badania cytologicznego?

Próbki płynów

W przypadku cytologii płynów należy pamiętać o umieszczeniu pobranego materiału w probówce z EDTA. Zapobiega to procesowi krzepnięcia, który zmienia zawartość białka oraz liczbę komórek w płynie. Bardzo istotne jest, żeby do laboratorium wysyłać poza materiałem w probówce również świeży rozmaz wysuszony na powietrzu. Ułatwia to odróżnienie zapalenia o charakterze septycznym od zanieczyszczenia mikroorganizmami namnożonymi w warunkach in vitro.

Trwałość i stabilność komórek w płynie są różne i mogą powodować pojawienie się morfologicznych artefaktów. Szczególnie delikatne są komórki nowotworowe, które mogą ulegać lizie, uniemożliwiając diagnozę lub prowadząc do błędnego rozpoznania.

Wszystkie rozmazy przesyłane do laboratorium należy odpowiednio oznaczyć, wysuszyć w temperaturze pokojowej i zapakować do pojemników transportowych na preparaty cytologiczne. Próbki płynów powinny być schłodzone i wysyłane stosunkowo szybko, a dołączone do nich rozmazy bezpośrednie nie powinny być przetrzymywane w lodówce.

Lekarz przesyłający materiał do oceny cytopatologicznej powinien pamiętać o dołączeniu do preparatów pisma przewodniego, które będzie zawierało dane dotyczące pacjenta, charakteru zmiany, okoliczności jej pojawienia się oraz wyników wykonanych badań dodatkowych. Należy również pamiętać, że im więcej danych zostanie podanych patologom, tym pełniejszy i dokładniejszy będzie wynik badania.Bardzo ważne jest, aby materiał do badania cytologicznego nie miał kontaktu z formaliną, ponieważ nawet jej opary całkowicie zmieniają cechy morfologiczne oraz sposób wybarwiania się komórek.

Pamiętaj:

Odpowiednio przygotowany preparat pozwala na postawienie prawidłowej diagnozy.Preparat cytologiczny przechowuj i przesyłaj do laboratorium bez narażenia na kontakt z oparami formaliny.Preparat odciskowy – dotknij szkiełka, NIE przesuwaj nim po zmianie.Przygotuj cienkie preparaty (jedna warstwa komórek).Nie naciskaj za mocno przy przygotowywaniu rozmazu...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2625 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.