Diagnostyka obrazowa zakaźnego zapalenia otrzewnej kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Diagnostyka obrazowa zakaźnego zapalenia otrzewnej kotów

W zależności od objawów klinicznych wyróżnia się dwie postacie zakaźnego zapalenia otrzewnej kotów – wysiękową i bezwysiękową. W pierwszej z nich dochodzi do immunozależnego zapalenia naczyń, które skutkuje kumulacją bogatego w białko płynu w jamach ciała oraz w przestrzeni podtorebkowej nerek. Druga z nich charakteryzuje się ziarniniakowym lub ropno-ziarniniakowym zapaleniem, które może dotykać liczne narządy, w tym m.in.:

oko,mózgowie,nerki,sieć,wątrobę,przewód pokarmowy (3, 4).

W praktyce jednak w przebiegu choroby występować mogą objawy wspólne dla obu jej form. W tym artykule zaniechano powyższego podziału, skupiając się na wybranych cechach obrazu odpowiadających poszczególnym zmianom patologicznym.

Wolny płyn

Obecność wolnego płynu w jamach ciała jest objawem występującym w blisko 75% przypadków FIP i stanowi prawdopodobnie najczęstszy objaw choroby. Płyn zazwyczaj gromadzi się w jamie otrzewnej. Równoczesne występowanie płynu w jamach opłucnej dotyczy ok. 25% chorych kotów. W ok. 10% przypadków płyn gromadzi się wyłącznie w jamach opłucnej, a rzadziej zbiera się w worku osierdziowym i przestrzeni zaotrzewnowej (4, 5, 7).

Ze względu na korzystne właściwości akustyczne płynu oraz czułość ultrasonografii w jego wykrywaniu to właśnie ta metoda jest najczęściej wykorzystywana w badaniu jamy brzusznej i klatki piersiowej pacjentów, u których podejrzewa się wodobrzusze lub wodopiersie. U zwierząt z objawami duszności ultrasonografia jest metodą z wyboru, ponieważ nie wymusza niekomfortowej dla pacjenta pozycji.

Płyn towarzyszący FIP jest zazwyczaj bogatym w białko przesiękiem zmodyfikowanym, wtórnym do zapalenia naczyń. Echogeniczność płynu w badaniu ultrasonograficznym jest zależna od obecności elementów morfotycznych. Większa liczba komórek skutkuje silniejszym odbiciem dźwięków oraz ogólnie jaśniejszym obrazem. Co do zasady czysty oraz zmodyfikowany przesięk jest zazwyczaj aechogeniczny (6). W rzeczywistości na interpretację echogenicznoś...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.