Badanie ultrasonograficzne węzłów chłonnych u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Badanie ultrasonograficzne węzłów chłonnych u psów i kotów

Ocena ultrasonograficzna węzła chłonnego

Prawidłowe węzły chłonne mają owalny kształt przypominający ziarno fasoli o wymiarach w osi krótkiej 0,5 cm, a w osi długiej – 0,7-1,0 cm. Torebka węzła chłonnego powinna być dobrze odgraniczona od otaczających tkanek. Echogeniczność narządu jest zbliżona do otaczających mięśni. W części środkowej narządu znajduje się hiperechogeniczna wnęka. Echogeniczność węzła chłonnego jest mniejsza niż otaczającej tkanki łącznej.Do głównych parametrów oceny i różnicowania prawidłowych i patologicznych węzłów chłonnych należy ocena ich kształtu. Ocena wielkości węzła chłonnego ma mniejsze znaczenie.

Węzły chłonne w przebiegu zapalenia ulegają powiększeniu w wyniku namnażania się komórek biorących udział w odpowiedzi immunologicznej. Tym samym proces ten zachodzi równomiernie w całym węźle chłonnym. Węzeł chłonny ulega powiększeniu, ale zachowuje owalny kształt, nawet w przypadku znacznego powiększenia. W sytuacji, gdy w węźle chłonnym dochodzi do niekontrolowanego namnażania się komórek nowotworowych, zmienia się architektura węzła, co najczęściej skutkuje zmianą jego kształtu. W obrazie USG dominuje nieregularność kształtu węzła chłonnego lub powiększenia osi krótkiej węzła (1, 2), (ryc. 2, s. 80). Węzeł chłonny przybiera kształt kulisty. W różnicowaniu węzłów chłonnych w stanie zapalnym i węzłów zmienionych nowotworowo znajduje zastosowanie ocena stosunku osi krótkiej (S) węzła chłonnego do osi długiej (L). Dla węzłów zmienionych zapalnie współczynnik S/L nie powinien przekraczać 0,5. Dla węzłów zmienionych nowotworowo współczynnik ten przekracza 0,5, co wynika z przyjęcia przez narząd formy bardziej kulistej.

Prawidłowe węzły chłonne są normoechogenne, tzn. ich echogeniczność jest zbliżona do otaczających mięśni. Obniżona echogenność węzłów chłonnych może występować w przebiegu zapalenia. To obniżenie echogeniczości może być trudne do uchwycenia w przeprowadzanym badaniu USG, dlatego ocena tylko na podstawie tego paramet...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2643 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.