Badanie endoskopowe jam nosowych u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Badanie endoskopowe jam nosowych u psów i kotów

Kwalifikowanie psów i kotów do rynoskopii

Kwalifikowanie psów i kotów do rynoskopii powinno opierać się na: informacjach uzyskanych z wywiadu, wyniku badania klinicznego i wynikach badań dodatkowych, takich jak: badania laboratoryjne krwi (hematologiczne i biochemiczne) oraz badanie radiologiczne nosa czy tomografia komputerowa (1, 4, 7, 9, 11).

W wywiadzie należy ustalić przede wszystkim czas trwania objawów klinicznych, ich nasilenie oraz ewentualnie okoliczności, w których się one pojawiły, W przypadku gdy właściciel zwierzęcia stwierdzi, że u psa lub kota pojawił się chrapliwy oddech, wówczas zawsze należy podejrzewać zmiany nowotworowe lokalizujące się w okolicy nozdrzy tylnych W badaniu klinicznym na początku należy obejrzeć okolicę nosa w celu stwierdzenia obecności wypływu oraz różnego rodzaju deformacji. W przypadku obecności wypływu z nosa należy określić, czy jest on jednostronny czy obustronny, oraz jego charakter (surowiczy, surowiczo-śluzowy, śluzowy, śluzowo-ropny, ropny, krwisty, posokowaty).

Gdy w badaniu klinicznym stwierdzimy krwawienie z nosa, należy ustalić, czy jest ono ciągłe, czy też pojawia się tylko podczas kichania. W przypadku ciągłego krwawienia z nosa należy zawsze podejrzewać zaburzenia układu krzepnięcia krwi. Wówczas należy szukać innych objawów klinicznych potwierdzających te zaburzenia, np. wybroczyn na błonach śluzowych. Natomiast gdy krwawienie pojawia się tylko podczas kichania, to zaburzenia w krzepnięciu są mało prawdopodobne, a krew pochodzi np. z uszkodzonej, zmienionej zapalnie błony śluzowej. W badaniu klinicznym również powinniśmy ocenić zapach, temperaturę i siłę wydychanego powietrza. W przypadku obecności deformacji należy zawsze określić ich konsystencję oraz czy są bolesne. Gdy deformacje są bolesne i podatne na ucisk, wtedy należy podejrzewać zmiany o charakterze nowotworowym, które agresywnie naciekają rusztowanie kostne jam nosowych, powodując ich lizę (1, 4, 7, 9, 11).

W postępowaniu kwalifikac...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.