Badania laboratoryjne w gastroenterologii - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Badania laboratoryjne w gastroenterologii

Diagnostyka laboratoryjna chorób wątroby

Diagnostyka chorób wątroby zazwyczaj wymaga wykonanie wielu badań zarówno laboratoryjnych, jak i obrazowych oraz w niektórych przypadkach biopsji tego narządu. Wiele jednostek chorobowych prowadzi do wtórnych zmian w wątrobie.

Do głównych chorób związanych z wtórnymi nieprawidłowościami wątroby można zaliczyć:

nadczynność kory nadnerczy,nadprodukcję hormonów płciowych przez nadnercza (psy),eki:
fenobarbital (psy),
glikokortykosterydy (psy),
nadczynność tarczycy (koty),przewlekłe choroby jelit cienkich,ostre zapalenie trzustki,cukrzycę,posocznicę,hipoksję,choroby przyzębia.

Badanie hematologiczne oraz badanie moczu i kału w przypadku diagnostyki chorób wątroby

Badanie hematologiczne może być pomocne w diagnostyce zespolenia wrotno-obocznego (PSS) u psów i kotów. Zmiany w erytrocytach związane z fragmentacją lub zmianą rozmiarów komórek lub składem błon. Mikrocytoza z normochromią lub nieznaczną hipochromią często towarzyszy we wrodzonym PSS u psów (> 60%), rzadziej jest stwierdzana u kotów (> 30%). Większość z tych zwierząt nie ma cech niedokrwistości. Jak dotąd nie poznano w pełni przyczyn powstawania mikrocytozy przy PSS.

Silnie regeneratywna niedokrwistość z niskim hematokrytem (< 20%), makrocytozą, dużą liczbą retikulocytów oraz prawidłowym lub nieco podniesionym stężeniem białek surowicy u psów z żółtaczką, zwłaszcza jeśli są jeszcze obecne sferocyty, wskazuje to na niedokrwistość hemolityczną, której towarzyszy podwyższony poziom bilirubiny odpowiedzialny za żółtaczkę. Koty i psy z niedokrwistością hemolityczną zwykle wykazują w surowicy wysoką aktywność enzymów wątrobowych oraz wysokie stężenie kwasów żółciowych, co wskazuje na zmiany wątrobowe rozwijające się wtórnie w przebiegu hemolizy, takie jak niedotlenienie i choroba zatorowo-zakrzepowa, która powoduje cholestazę wewnątrzwątrobową.

Leukogram z reguły w chorobach wątroby jest badaniem mniej czułym, chyba że chorobę spowodował cz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2639 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.