Diagnostyka zakażeń bakteryjnych układu oddechowego u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Diagnostyka zakażeń bakteryjnych układu oddechowego u psów i kotów

Badanie bakteriologiczne

Pobieranie materiału

Podstawowym sposobem pozyskiwania materiału do wspomnianych badań jest pobieranie wymazów. W przypadku infekcji układu oddechowego wymazy pobierane mogą być praktycznie jedynie z nosa. Po pobraniu powinny być one schłodzone. Należy jednak pamiętać, że mimo schłodzenia większość bakterii pokrywających wacik ginie w ciągu 24 godzin. Zastosowanie podłoży transportowych przedłuża ten czas przynajmniej do 48 godzin (10).

Techniką umożliwiającą pozyskiwanie materiału do badań bakteriologicznych bezpośrednio z płuc jest metoda biopsji cienkoigłowej. Jest to zarówno technika diagnostyczna, jak i terapeutyczna. Miejsce wkłucia igły znajduje się w siódmej – ósmej przestrzeni międzyżebrowej na wysokości dwóch trzecich wysokości klatki piersiowej. Powinno być ono przygotowane jak pole operacyjne. Materiał powinien być pobierany igłą o rozmiarze 25-27 i długości 1,5 cala, połączoną z jałową strzykawką. Płyn bezpośrednio po pobraniu powinien zostać przekazany do badania bakteriologicznego i cytologicznego (11). Powikłaniem nieumiejętnie przeprowadzonej biopsji klatki piersiowej mogą być krwawienia do płuc lub rozwój odmy opłucnowej (12, 13).

U zwierząt z zaburzeniami dotyczącymi układu oddechowego, poddawanych badaniu endoskopowemu, wskazane jest pobieranie do badań mikrobiologicznych popłuczyn oskrzelowo-pęcherzykowych. Płukanie oskrzelowo-pęcherzykowe (bronchoalveolar lavage – BAL) służy do pobierania materiału z oskrzeli i pęcherzyków płucnych (14-17). Jest to metoda stosowana w medycynie człowieka i w medycynie weterynaryjnej, która umożliwia m.in.: analizę cytologiczną, mikrobiologiczną, biochemiczną, immunologiczną oraz mineralogiczną pobranego płynu (15, 18-20).

Płukanie oskrzelowo-pęcherzykowe (BAL)

W medycynie weterynaryjnej opisywano próby zastosowania metody BAL u psów, kotów, koni, bydła oraz świń, przy czym zdania na temat przydatności tej metody diagnostycznej w rozpoznawaniu chorób oskrzeli i płu...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.