Zastosowanie przeciwciał monoklonalnych (lokiwetmab) w terapii proaktywnej atopowego zapalenia skóry u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zastosowanie przeciwciał monoklonalnych (lokiwetmab) w terapii proaktywnej atopowego zapalenia skóry u psów

Terapia proaktywna

Terapia proaktywna, powszechnie stosowana w medycynie od 1990 roku, jest zalecaną obecnie metodą leczenia choroby u ludzi (18), znajduje zastosowanie również w terapii AZS u psów. Na początku przybliżymy Czytelnikom podstawowe informacje na temat tej formy leczenia. Pod tym pojęciem rozumiane jest ciągłe, długoterminowe, leczenie miejscowe środkami przeciwzapalnymi, które stosowane są w rejonach skóry wcześniej zajętych przez wyprysk atopowy po jego remisji (21, 22).

Podstawą dla stosowania terapii proaktywnej jest fakt, że w przypadku osobnika atopowego mamy do czynienia z dwoma okresami przebiegu choroby:

w zmienionej chorobowo skórze stwierdza się kliniczne cechy zapalenia,w skórze bez zmian chorobowych w okresach wolnych od zaostrzeń stwierdza się subkliniczne cechy zapalenia, które podczas okresowych zaostrzeń stają się pełnoobjawowe.

Za subkliniczne objawy jest odpowiedzialnych wiele przyczyn. U pacjentów z AZS, nawet w przypadku, gdy skóra wygląda prawidłowo, obecne są defekt bariery naskórkowej i subkliniczna reakcja zapalna. Wiadomo, że u osób chorych, na skutek zaburzeń w barierze skórnej, dochodzi do zwiększonej przeznaskórkowej utraty wody, co przyczynia się do przesuszenia naskórka. Dodatkowo występuje defekt w wytwarzaniu filagryny, białka pełniącego istotną rolę w procesie rogowacenia (19, 20). Kolejnym zaburzeniem są zmiany w składzie lipidów naskórka, polegające na niedoborach pewnych ceramidów (4). Spadek ich stężenia zwiększa przeznaskórkową utratę wody oraz podatność na zakażenia gronkowcowe (20). Ponadto, nawet gdy nie występują objawy kliniczne, u ludzi z AZS w wycinkach skóry jest stwierdzany naciek zapalny złożony z limfocytów (9). Wykazano również, że komórki Langerhansa (odpowiedzialne za mechanizmy immunologiczne w skórze jak prezentacja antygenu) mają u osób atopowych zwiększoną liczbę receptorów dla przeciwciał klasy IgE (23).

Zaburzenia tego typu potwierdzono również w przypadku psów (5, 6). U zwi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.