Toczeń rumieniowaty krążkowy u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Toczeń rumieniowaty krążkowy u psów

Rozpoznanie

Wstępne rozpoznanie stawiane jest na podstawie danych z wywiadu oraz objawów klinicznych. Należy przeprowadzić dokładną diagnostykę różnicową, gdyż objawy kliniczne mogą przypominać te występujące w wielu innych chorobach skóry. Należy wziąć przede wszystkim pod uwagę rasę psa oraz jego wiek, gdyż informacje te wraz z objawami klinicznymi mogą sugerować chorobę autoimmunologiczną. Jeżeli zwierzę było wcześniej leczone, należy przeanalizować dotychczasową terapię, zarówno pod względem rodzaju, jak i dawek leków.

W przypadku tocznia skórnego istotne są charakterystyczny wygląd oraz rozmieszczenie zmian skórnych. Wykonanie badania morfologicznego oraz biochemicznego krwi pozwoli uzyskać informację o ewentualnym uszkodzeniu narządów wewnętrznych, które w toczniu skórnym nie występują. W takich przypadkach należy rozważyć możliwość wystąpienia innej choroby o podłożu immunologicznym, jak np. toczeń układowy.

Potwierdzenie wstępnego rozpoznania możliwe jest poprzez wykonanie badania histopatologicznego wycinka skóry. Najbardziej wiarygodne wyniki uzyskiwane są z bioptatów pobranych z obszarów depigmentacji. Obszary skóry z owrzodzeniami mogą nie dać jednoznacznego rozpoznania, gdyż samo owrzodzenie może być diagnozowane w innych chorobach (np. nowotwory, ropowice, urazy).

Jeżeli nie jest to możliwe, bioptat pobrany powinien zostać z brzegu zmiany, na granicy skóry zdrowej ze skórą objętą zmianami.

W badaniu histopatologicznym stwierdzić można:

ścieńczenie błony podstawnej naskórka, apoptozę komórek podstawnych z ich zwyrodnieniem oraz zatartym połączeniem skórno-naczyniówkowym, wydostawanie się barwnika,wewnątrzpodstawne limfocyty.

Badanie immunohistochemiczne wycinków skóry może wykazać skupiska przeciwciał lub dopełniacza w obrębie błony podstawnej. Możliwa jest identyfikacja kompleksów immunologicznych w błonie podstawnej naskórka. Trzeba zauważyć, że zdarzają się równie często wyniki fałszywie pozytywne, jak i fałszywie negaty...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.