Ropno-urazowe zapalenie skóry (ostre wysiękowe zapalenie skóry, hot-spot, „gorąca plama”) - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ropno-urazowe zapalenie skóry (ostre wysiękowe zapalenie skóry, hot-spot, „gorąca plama”)

Opis przypadku kota

fot. istockphoto.com

Do kliniki weterynaryjnej została przywieziona 8-letnia sterylizowana kotka, która od kilku tygodni przebywała głównie na zewnątrz w przydomowym ogrodzie.

Z wywiadu ustalono, że nie była zabezpieczana przeciwko pasożytom zewnętrznym oraz miała kontakt z innymi zwierzętami. W badaniu dermatologicznym stwierdzono wyłysienie o charakterze zapalnym, owalnym kształcie, o średnicy około 6 cm. Zmiana obejmowała okolicę lędźwiowo-krzyżową, była mocno zaczerwieniona, sącząca, a kotka wykazywała wyraźne objawy świądu.

W diagnostyce różnicowej wzięto pod uwagę nużycę oraz dermatofitozę.

Nużycę wykluczono poprzez wykonanie licznych głębokich zeskrobin skórnych, których wynik był ujemny. Badaniem cytologicznym stwierdzono ropowicę powierzchniową. Dermatofitozę wykluczono ujemnymi badaniami z użyciem lampy Wooda, trichogramem oraz posiewem mikologicznym.

Na podstawie wywiadu oraz badań dodatkowych stwierdzono ropno-urazowe zapalenie skóry (hot-spot) w wyniku pogryzienia przez pchły (APZS – alergiczne pchle zapalenie skóry).

Przed rozpoczęciem leczenia ogólnoustrojowego zalecono kąpiel zwierzęcia w szamponie zawierającym 3-proc. chloroheksydynę. Wtórna infekcja bakteryjna była leczona z zastosowaniem cefaleksyny w dawce 30 mg/kg m.c. co 24 godziny przez trzy tygodnie.

Jako leczenie miejscowe zalecono stałe cotygodniowe kąpiele w szamponie zawierającym 3-proc. chloroheksydynę oraz preparat zawierający aceponian hydrokortyzonu (Cortavance) do stosowania miejscowego 4x dziennie.

Na wizycie kontrolnej po tygodniowej kuracji stwierdzono znaczną poprawę. Świąd ustał, stan zapalny zmniejszył się, a sierść zaczęła odrastać.

Opis przypadku psa

fot. istockphoto.com

Do kliniki weterynaryjnej została przywieziona 8-letnia sterylizowana suczka, która przebywała głównie poza domem.

Z wywiadu ustalono, że była regularnie szczepiona, odrobaczana, ale nie była zabezpieczana przeciwko pasożytom zewnętrznym. Dodatk...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.