Najczęściej występujące dermatofitozy skóry psów i kotów – spojrzenie dermatologa klinicysty - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Najczęściej występujące dermatofitozy skóry psów i kotów – spojrzenie dermatologa klinicysty

Temat chorób o etiologii grzybiczej, chociaż poruszany wielokrotnie, jest zawsze aktualny z kilku powodów. Każdy młody lekarz weterynarii w pierwszych miesiącach pracy, mając kontakt z pacjentami cierpiącymi na choroby skóry, dość często rozpoznaje grzybice, chociaż wielokrotnie grzybica nie występuje. Rozczarowanie jest tym większe, kiedy po kilku tygodniach od podjęcia leczenia nie ma żadnych pozytywnych efektów, pomimo stosowania miejscowego i ogólnoustrojowego preparatów przeciwgrzybiczych. W innym kłopotliwym przypadku, kiedy objawy choroby są tak dalece zaawansowane, może się zdarzyć, że w rozpoznaniu różnicowym nie uwzględniamy dermatofitozy, chociaż choroba występuje. Poszukując rozwiązania, decydujemy się ostatecznie na badanie histopatologiczne skóry i wtedy okazuje się, że mamy do czynienia z dermatofitozą.

Kolejnym problemem jest współwystępowanie kilku chorób skóry jednocześnie, z których jedną jest grzybica. Sytuacja taka częściej występuje u młodych kotów, kiedy podczas leczenia np. prosówkowego zapalenia skóry czy dermatozy twarzy persów, po stosowaniu glikokortykosteroidów dochodzi do wystąpienia dermatofitozy. Wiele zamieszania występuje także w pojęciu słowa „grzybica skóry”, ponieważ takie rozpoznanie nie precyzuje nam zbyt wiele. Należy uszczegółowić, z jakim gatunkiem grzyba, postacią choroby i umiejscowieniem zmian mamy do czynienia. Od tego będzie zależał rodzaj podjętej terapii.

Epidemiologia

Microcporum canis, M. gypseum i Trychophyton mantagrophytes są najczęstszymi patogenami wywołującymi dermatofitozy u psów i kotów. Gatunki mają silne powinowactwo do tych gatunków, ale także mogą być przyczyną grzybic u ludzi. Przyjmuje się, że dermatofitozy przenoszone przez koty są najczęstszą zoonozą na świecie. Jednak z obserwacji własnych autorów, pomimo iż dermatofitoza występuje u więcej niż jednego zwierzęcia w domu (kot, pies, świnka morska), ludzie mający kontakt z tymi zwierzętami pozostają zdrowi. W przypadkach gdy mamy do czy...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2645 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.