Leptospiroza psów – choroba groźna również dla typowych „kanapowców” - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Leptospiroza psów – choroba groźna również dla typowych „kanapowców”

Obraz kliniczny

Rozpoznanie leptospirozy u psów może sprawiać trudności, za co w głównej mierze odpowiadają:

ogromna różnorodność obrazu klinicznego tej choroby, jej podobieństwo do wielu innych chorób (np. chorób odkleszczowych) oraz mała swoistość objawów.

Przebieg i stopień zaawansowania choroby zależy od zjadliwości krętków, ich ilości, rodzaju zakażającego serowaru oraz od statusu immunologicznego zwierzęcia. Najczęściej obserwuje się objawy ostrej niewydolności nerek, ostrej niewydolności wątroby lub zapalenia naczyń. Choroba zwykle (zwłaszcza u zwierząt młodych) ma przebieg ostry i jej symptomy ujawniają się w ciągu pierwszego tygodnia od zakażenia.

U większości psów dochodzi do ostrego uszkodzenia nerek. U pacjentów tych występują:

apatia, jadłowstręt, wymioty, ból brzucha, ból okolicy lędźwiowej przy ucisku, wielomocz/nadmierne pragnienie lub przeciwnie − skąpomocz bądź bezmocz.

Rzadziej stwierdza się wielomocz/nadmierne pragnienie bez towarzyszącej im azotemii.

U osobników z mocznicą błony śluzowe, w szczególności błona śluzowa policzków i języka, przyjmują niekiedy brudnoczerwone zabarwienie, na ich powierzchni pojawiały się nadżerki, a następnie coraz głębsze i rozleglejsze owrzodzenia pokrywające się szarozielonym nalotem i wykazujące tendencję do krwawień. Na brzegu języka może dochodzić do zmian martwicowych, czasami tak zaawansowanych, że po demarkacji martwych tkanek pozostaje jedynie kikut języka (ryc. 1-6).

Ostremu uszkodzeniu nerek może towarzyszyć ostra niewydolność wątroby (5). Ostra niewydolność wątroby w przebiegu leptospirozy u psów może też wystąpić samodzielnie. Wśród objawów wymienia się wówczas: żółtaczkę, objawy żołądkowo-jelitowe, objawy encefalopatii wątrobowej i hipoglikemii.

Wśród innych, istotnych symptomów, które mogą wystąpić u psów w przebiegu leptospirozy, wymienia się:

gorączkę, ból mięśni, sztywność chodu, słabość, drżenia i niechęć do poruszania się (co jest następstwem zapalenia nac...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2630 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.