Dermatozy cynkozależne u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Dermatozy cynkozależne u psów

Leczenie

Rokowanie w obu typach dermatoz jest zwykle dobre. W przypadku zespołu I głównym sposobem leczenia jest suplementacja cynku przez całe życie. Należy także optymalizować dietę, unikając produktów mlecznych, serów czy karm zawierających fityniany, gdyż mogą one zakłócać wchłanianie cynku. Szczególnie należy wyeliminować te produkty z diety do czasu ustąpienia objawów, aby zapewnić lepszą absorpcję cynku.

W przypadku zespołu II jedynie zmiana diety może doprowadzić do wyleczenia, co może zająć do 6 tygodni. Jeśli jednak zostanie zapewniona także suplementacja cynku, proces gojenia się zmian skórnych jest znacznie szybszy. Do leczenia można stosować różne związki cynku, a zalecana początkowa dawka cynku pierwiastkowego wynosi 2-3 mg/kg m.c./dzień. Dawkę należy odpowiednio dostosować w zależności od użytego związku cynku. W przypadku siarczanu cynku odpowiada to dawce 10 mg/kg m.c./dzień, glukonianu cynku – 5 mg/kg m.c./dzień i metioniny cynku – 4 mg/kg m.c./dzień. Niektórzy pacjenci mogą wymagać wyższych dawek w zależności od ich specyficznych potrzeb.

Ponieważ siarczan cynku może powodować podrażnienie żołądka i wymioty, należy go rozkruszyć i podawać z karmą, aby zmniejszyć te skutki uboczne. Dodatkowo metoda ta może zwiększyć jego wchłanianie. Z drugiej strony glukonian cynku i metionina cynku nie mają tych działań niepożądanych i są związkami organicznymi o wyższej biodostępności cynku, co czyni je preferowanym wyborem terapeutycznym.

Wtórne zakażenia (bakteryjne i/lub Malassezia spp.) należy leczyć odpowiednimi środkami miejscowymi i/lub ogólnoustrojowymi, zapewniając odpowiedni czas trwania terapii.

Badania naukowe sugerują, że wiele chorych psów ras Siberian husky i pharaoh może nie reagować dobrze na terapię doustną. W takich przypadkach zaleca się dożylne podawanie siarczanu cynku (10 mg/kg m.c.) raz w tygodniu przez miesiąc. Po zaobserwowaniu poprawy klinicznej odstęp ten można wydłużyć do 6 miesięcy, aby zapobiec nawrotom.

Aby...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.