Czyraczyca odbytu – diagnostyka i postępowanie - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Czyraczyca odbytu – diagnostyka i postępowanie

Leczenie

Leczenie czyraczycy odbytu jest wielotorowe i przewlekłe. Należy uprzedzić opiekunów, że leczenie farmakologiczne jest długotrwałe, a najważniejsze jest uzyskanie okresów remisji u pacjenta. Właściciel musi być dokładnie poinstruowany w kwestii podawania leków ogólnoustrojowych oraz miejscowych, ponieważ powodzenie terapii zależy w dużej mierze od regularności stosowania leków.

Najlepszy efekt terapeutyczny uzyskuje się przy stosowaniu różnych metod leczenia, jednak odpowiedź na leczenie może być różna u poszczególnych pacjentów.

Leczenie opiera się głównie na stosowaniu leków ogólnoustrojowych, miejscowych oraz higieny okolicy odbytu, która zmniejsza ryzyko zakażeń bakteryjnych. Ogolenie włosów z okolicy odbytu pomaga zachować higienę i ułatwia dokładną dezynfekcję rany.

Leczenie ogólnoustrojowe polega przede wszystkim na podawaniu leków immunosupresyjnych i immunomodulujących. Często jest także potrzeba zastosowania antybiotykoterapii, ponieważ rozwijają się wtórne zakażenia bakteryjne.

Cyklosporyna jest obecnie najskuteczniejszym lekiem w leczeniu czyraczycy odbytu u psów. Jest ona lipofilnym policyklicznym polipeptydem o silnych właściwościach immunosupresyjnych i immunomodulujących. Została wyizolowana z metabolitów grzyba Beauveria nivea. Działanie cyklosporyny polega na hamowaniu aktywacji limfocytów T, co prowadzi także do zmniejszenia produkcji prozapalnych cytokin. Ponadto hamuje wzrost i aktywację limfocytów B, zmniejsza degranulację bazofilów i eozynofilów, ogranicza uwalnianie histaminy przez bazofile i hamuje chemotaksję eozynofilów (5). Po podaniu doustnym cyklosporyna wchłania się w jelicie cienkim, a równoczesne podanie jej wraz z pokarmem ogranicza wchłanianie o ponad 20%, dlatego zaleca się podanie leku na czczo, przed posiłkiem lub po nim. Zalecana dawka wynosi 5 mg/kg m.c. co 12-24 godziny, zmiana częstotliwości stosowania leku lub dawki powinna nastąpić dopiero po całkowitej remisji zmian klinicznych. Inne opisywan...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2643 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.