Choroby autoimmunologiczne skóry u zwierząt towarzyszących. Krążkowy toczeń rumieniowaty u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Choroby autoimmunologiczne skóry u zwierząt towarzyszących. Krążkowy toczeń rumieniowaty u psów

Choroby autoimmunologiczne skóry obejmują grupę interesujących w swoim przebiegu, ale niebyt powszechnie spotykanych dermatoz. Przyczyną tych chorób jest powstawanie autoprzeciwciał skierowanych przeciwko różnym składnikom skóry i błon śluzowych (lub też innych tkanek w przypadku postaci nieograniczających się wyłącznie do skóry).

Na podstawie przeprowadzonych w Polsce badań epidemiologicznych uważa się, że choroby autoimmunologiczne stanowią około 2% chorób skóry u psów, nie są to więc najpowszechniej spotkane jednostki chorobowe w praktykach małych zwierząt.

W przypadku chorób autoimmunologicznych dotyczących skóry można wyróżnić:

Choroby pęcherzowe – do tej grupy należą pęcherzyce: liściasta, rumieniowata, bujająca, zwykła oraz pemfigoid (i pemfigoid błon śluzowych).Toczeń rumieniowaty – w tym skórny toczeń rumieniowaty (krążkowy toczeń rumieniowaty – twarzowy, uogólniony) oraz rzadziej występujące choroby grupy tocznia, jak: toczeń złuszczający, toczeń pęcherzykowy, toczniowe zniekształcenie pazurów.

Tematem pierwszego artykułu poświęconego chorobom autoimmunologicznym skóry jest toczeń rumieniowaty krążkowy.

Krążkowy toczeń rumieniowaty został po raz pierwszy opisany przez Gryffina i wsp. w 1979 roku (9). W ciągu kolejnych lat zostały również opisane inne postacie tej choroby. W celu usystematyzowania chorób wchodzących w skład grupy tocznia w tab. 1 przedstawiona jest propozycja podziału chorób tej grupy zaproponowana przez Olivry’ego i wsp. w 2018 r. (16). Podział ten oparty jest na używanej w medycynie człowieka klasyfikacji zaproponowanej przez Gilliama i Sontheimera w 1997 r. (19).

W przypadku tocznia uogólnionego objawy dermatologiczne są obecne u około 50% chorych zwierząt (18).Krążkowy skórny toczeń rumieniowaty jest najpowszechniej występującą chorobą z grupy tocznia rumieniowatego. Występuje w dwóch postaciach:

twarzowej, w której zmiany dotykają głównie głowy, twarzy i szyi zwierzęcia,uogólnionej, w której zmiany pojawiają ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2810 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy