Badanie cytologiczne w codziennej praktyce dermatologicznej psów i kotów. Cz. III – Cytodiagnostyka wybranych nowotworów i zmian rzekomonowotworowych skóry - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Badanie cytologiczne w codziennej praktyce dermatologicznej psów i kotów. Cz. III – Cytodiagnostyka wybranych nowotworów i zmian rzekomonowotworowych skóry

Badanie cytologiczne, szczególnie z zastosowaniem biopsji cienkoigłowej, jest powszechnie stosowaną metodą diagnostyczną w przypadku zmian nowotworowych występujących w obrębie różnych tkanek. Skóra nie jest tu wyjątkiem. Przeciwnie – jako narząd wyeksponowany, a zatem łatwo dostępny do badania, gwarantuje znikomą inwazyjność w trakcie pozyskiwania materiału cytologicznego. Choroby nowotworowe skóry stanowią wysoki odsetek, bo aż 30%, wszystkich schorzeń onkologicznych psów i kotów. Klasyfikacja histopatologiczna nowotworów skóry według WHO z 1998 roku wyróżnia guzy nabłonkowe, mezenchymalne, melanocytarne oraz grupę zmian niesklasyfikowanych (1).

Nowotwory nabłonkowe mogą wywodzić się z komórek naskórka, ze struktur przydatkowych oraz z komórek barwnikotwórczych. Nowotwory mezenchymalne z kolei mogą mieć swoje źródło w tkankach podporowych skóry właściwej i podskórza (np. ścianie naczyń krwionośnych, tkance łącznej włóknistej, tkance tłuszczowej) lub też wywodzić się z komórek okrągłych pochodzenia mezenchymalnego (np. mastocytów, histiocytów, plazmocytów). W cytodiagnostyce nowotworów stosuje się nieco odmienny podział w porównaniu do opisanej powyżej klasyfikacji histopatologicznej. Wyróżnia się mianowicie nowotwory okrągłokomórkowe, nabłonkowe, mezenchymalne oraz melanocytarne (1, 12).

Do nowotworów okrągłokomórkowych zalicza się: mastocytomę, histiocytomę, chłoniaka, plazmocytomę oraz zakaźny guz weneryczny. Nowotwory nabłonkowe to raki i gruczolaki oraz nowotwory wywodzące się z mieszków włosowych. Przykładami guzów mezenchymalnych są między innymi: tłuszczaki, włókniaki oraz mięsaki. Do nowotworów melanocytarnych natomiast zalicza się czerniaka i melanocytomę. Powyższa klasyfikacja wyróżnia ponadto zmiany nowotworopodobne (1). Zaletą przedstawionej systematyki cytopatologicznej, uwzględniającej nie tylko pochodzenie, ale głównie kształt komórek, jest uproszczenie i skrócenie procesu diagnostycznego, szczególnie w warunkach codziennej praktyki.

...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.