Alopecia x – przyczyny, zasady rozpoznawania i leczenia - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Alopecia x – przyczyny, zasady rozpoznawania i leczenia

Leczenie

Wprawdzie etiologia choroby nie jest w pełni poznana, jednak istnieje kilka sposobów leczenia w przypadku alopecii x, chociaż żaden z nich nie gwarantuje pełnego sukcesu terapeutycznego. Zdarza się, że włosy odrastają samoistnie po wykonaniu biopsji lub pod wpływem innych bodźców urazowych (co też znajduje odzwierciedlenie w nazwach choroby). U samców stosunkowo często (około 50% przypadków) stwierdzany jest całkowity lub częściowy odrost włosów po kastracji (10). W leczeniu farmakologicznym polecanych jest kilka leków wykazujących zróżnicowaną skuteczność.

Jednym z zalecanych leków jest melatonina. Lek ten stosowany jest w dawce 3 mg na zwierzę co 12 godzin, chociaż niektórzy autorzy zalecają podniesienie dawki melatoniny do 6 mg na psa w przypadku zwierząt o masie ciała ponad 15 kg (5). Poprawa jakości włosa jest powolna i całkowity lub częściowy jego odrost stwierdzany jest po kilku miesiącach podawania leku; skuteczność leczenia oceniana jest na około 40% (6).

Kolejną opcją terapeutyczną jest stosowanie mitotanu w dawce 25 mg/kg m.c. raz dziennie lub też w dawce podzielonej. Lek podaje się w ww. sposób przez 5-7 dni, a następnie obniża się częstość jego podania i stosuje dwa razy w tygodniu (5).

Dobre efekty u psów ras: pomeranian, pudli, alaskan malamutów i bulterierów osiągnięto po stosowaniu trilostanu. Zalecaną dawką jest 10,85 mg/kg m.c. Lek stosowany jest raz lub dwa razy dziennie, a odrost włosów występuje po około 4 tygodniach. Skuteczność jest stosunkowo wysoka i wynosi 85% (3, 11, 13), ponieważ skuteczne bywa podawanie hormonu wzrostu w postaci iniekcyjnej, a stosowany jest hormon bydlęcy, ludzki lub świński. Psom o masie ciała poniżej 14 kg podawane jest 2,4 IU hormonu, psom większym natomiast 5 IU. Hormon podawany jest co drugi dzień, 10 razy, w postaci iniekcji podskórnych.

Inne zalecane dawkowanie to 0,1 IU/kg m.c. 3 razy w tygodniu, leczenie należy kontynuować przez 6 tygodni, lub 0,015 IU/kg dwa razy w tygodniu, rów...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.