Alopecia x – przyczyny, zasady rozpoznawania i leczenia - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Alopecia x – przyczyny, zasady rozpoznawania i leczenia

Alopecia x jest chorobą, której typowym objawem jest powstawanie psudosymetrycznych wyłysień o charakterze niezapalnym. W literaturze weterynaryjnej choroba ta występuje pod wieloma nazwami, utworzonymi na podstawie objawów klinicznych choroby, predyspozycji rasowych do jej występowania lub też odpowiedzi na różne formy leczenia. Nazwy, pod jakimi opisywana jest choroba, to: pseudo cushing syndrome, zespół przypominający wrodzony rozrost nadnerczy, nabyty przerost nadnerczy, zaburzenie hormonów płciowych wytwarzanych przez nadnercza, niedobór hormonu wzrostu u dorosłych psów, hiposomatotropizm u dorosłych psów, dermatoza odpowiadająca na podanie hormonu wzrostu, dermatoza odpowiadająca na kastrację, dermatoza odpowiadająca na podanie estrogenów, dermatoza odpowiadająca na podanie testosteronu, dermatoza ustępująca po biopsji, dysplazja mieszków włosowych psów ras północnych, dysplazja mieszków włosowych u syberian husky i malamutów, wyłysienia po strzyżeniu, choroba czarnej skóry, zatrzymanie cyklu wzrostu włosa (1, 2, 7, 14).

W przypadku omawianej jednostki chorobowej stwierdzana jest silna predylekcja rasowa do jej występowania, chociaż może być rozpoznawana również u psów innych ras i mieszańców (14). Rasą, u której opisywana jest ona najczęściej, są pomeraniany, ponadto występuje ona u psów ras: chow chow, samoyed, siberian husky, szpic wilczy, alaskan malamut, rzadziej może występować również u pudli i bulterierów (11, 14).

Zwykle objawy kliniczne rozwijają się u dorosłych psów w średnim wieku, ale zdarzają się przypadki późniejszego rozpoznania choroby. Choroba znacząco częściej stwierdzana jest u osobników sterylizowanych, ale występuje również u zwierząt niesterylizowanych, zarówno u samców, jak i samic. W związku w silną predylekcją rasową przypuszcza się, że może być uwarunkowana genetycznie. Przyczyny jej rozwoju nie są w dalszym ciągu poznane, ale przypuszcza się, że powodem choroby jest nieprawidłowy poziom hormonu wzrostu, hormonów płciowy...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2612 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.