Czy leczenie miejscowe jest zawsze bezpieczne? Niepożądane działania dermokosmetyków u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Czy leczenie miejscowe jest zawsze bezpieczne? Niepożądane działania dermokosmetyków u psów i kotów

Działania uboczne najczęściej stosowanych substancji czynnych w dermokosmetykach dla psów i kotów

Dermokosmetyki o działaniu przeciwświądowym

Preparaty o działaniu przeciwświądowym stosowane miejscowo zawierają różne substancje aktywne, które z reguły występują w połączeniu z substancjami o właściwościach: ściągających, antyseptycznych, znieczulających lub zmiękczających. Dodatkowo wszystkie preparaty, które odbudowują barierę skórną, zmniejszają uczucie świądu. Ze względu na swoje łagodne działanie bardzo rzadko obserwuje się jakiekolwiek działania niepożądane preparatów o działaniu nawilżającym i przeciwświądowym (2, 5).

Dermokosmetyki o działaniu antyseptycznym

Preparaty o miejscowym działaniu antybakteryjnym należą do powszechnie stosowanych w dermatologii weterynaryjnej, głównie ze względu na wysoką częstotliwość występowania ropowic skóry. W związku z coraz częstszym pojawianiem się bakterii metycylinoopornych lub wieloopornych stanowią one nieodzowną pomoc jako uzupełnienie leczenia ogólnego.

Najczęściej obecnie stosowaną substancją jest chlorheksydyna, która ma szerokie spektrum antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Działania niepożądane w przypadku stosowania chlorheksydyny na szczęście występują rzadko. U wrażliwych zwierząt, szczególnie tych cierpiących na atopowe zapalenie skóry, mogą pojawić się: różnego stopnia podrażniania, suchość skóry, rumień oraz świąd skóry.

Inną bardzo skuteczną substancją antyseptyczną jest nadtlenek benzoilu. Substancja ta wykazuje się wyższą trwałością w czasie niż inne, takie jak chlorheksydyna czy powidon jodyny. Jego działanie bakteryjne utrzymuje się aż do 48 godzin. Jednak ma on dość dużo niepożądanych efektów na skórę. Obejmują one zaczerwienienie oraz suchość skóry, a niekiedy nawet świąd czy ból. Są one tym silniejsze, im wyższe stężenie nadtlenku benzoilu występuje w preparacie.

Nadmierne wysuszenie skóry stwierdza się w przypadku, gdy stężenie tej substancji przekracza 5%, jednak zdarzają si...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2638 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.