Cytologia bezpośrednia w rozpoznawaniu zakażenia Microsporum canis u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Cytologia bezpośrednia w rozpoznawaniu zakażenia Microsporum canis u psów i kotów

Rozpoznawanie

Diagnostyka różnicowa jest bardzo obszerna, gdyż klinicznie dermatofitoza może przypominać wiele innych chorób skóry, np. zapalenie mieszków włosowych, nużycę, różnego pochodzenia wyłysienia, cellulitis, choroby autoagresywne.

W diagnostyce powszechnie wykorzystuje się:

badanie lampą Wooda;bezpośrednie badanie mikroskopowe włosów i łusek naskórka;założenie hodowli;badanie histopatologiczne.

W artykule przedstawiona zostanie także możliwość rozpoznawania zakażenia powodowanego przez Microsporum canis za pomocą cytologii bezpośredniej ze zmienionej skóry.

Badanie lampą Wooda

Test z lampą Wooda nie jest badaniem potwierdzającym rozpoznanie, a jedynie ukierunkowującym dalszą diagnostykę. Istnieje tylko 50% szans na fluorescencję M. canis (ryc. 3, s. 84), więc jej brak nie wyklucza zakażenia, natomiast wynik pozytywny wymaga potwierdzenia inną metodą. Wykonując to badanie, należy pamiętać o czynnikach zwiększających wiarygodność metody:

miejsce, w którym przeprowadza się test, musi być zupełną ciemnią;duże znaczenie ma jakość używanego sprzętu;przed badaniem lampę należy rozgrzać przynajmniej 5 minut wcześniej;stosowanie jakichkolwiek preparatów do leczenia miejscowego na zmiany wpływa na fałszywie pozytywny wynik badania (2, 5).

Po spełnieniu ww. zasad, kiedy wynik jest pozytywny i fluorescencja wyraźna, warto pobrać z takiego miejsca materiał do hodowli mikrobiologicznej, co zwiększy szanse wzrostu szukanych patogenów. Warto wiedzieć, że wiarygodność wyniku hodowli w kierunku dermatofitów jest ograniczona. Osoba zajmująca się na co dzień dermatologią ma ok. 70% szans na pozytywny wynik hodowli w przypadku faktycznego zakażenia grzybem. Prawdopodobieństwo prawidłowego pobrania materiału do badania mikrobiologicznego przez osobę niezajmującą się dermatologią i uzyskania poprawnie pozytywnego wyniku posiewu wynosi ok. 30% (3).

Badanie mikroskopowe

Badanie mikroskopowe może pomóc w postawieniu ostatecznego rozpoznania. W te...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.