Colostrum – pierwszy pokarm, najstarszy lek. „Niech pożywienie będzie lekarstwem” (Hipokrates), czyli plejotropowe właściwości Colostrum bovinum - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Colostrum – pierwszy pokarm, najstarszy lek. „Niech pożywienie będzie lekarstwem” (Hipokrates), czyli plejotropowe właściwości Colostrum bovinum

Przyspieszony pasaż jelitowy przeciwdziała z kolei adhezji enteropatogennych szczepów bakterii do nabłonka jelit. Podobne miejscowe działanie wykazują także immunoglobuliny (7).

Fakt ten stwarza możliwości stosowania siary u zwierząt po okresie noworodkowym, u których nie dochodzi już do przyswajania immunoglobulin, ale utrzymany zostaje enteroprotekcyjny efekt miejscowy (8, 9). Poprzez zawartość pro- i prebiotyków siara wpływa stabilizująco na acidofilną florę bakteryjną, która konkurując o miejsce wiązania na enterocytach z florą patogenną, eliminuje ją ze środowiska jelit (10).

W licznych badaniach sugeruje się znaczną przydatność substancji zawartych w siarze bydlęcej w profilaktyce i leczeniu schorzeń przewodu pokarmowego o etiologii bakteryjnej, wirusowej i pierwotniakowej u ludzi. Ciekawym wnioskiem wynikającym z pracy Brussowa i wsp. jest stwierdzenie, że immunoglobuliny uzyskane z mleka krów szczepionych ludzkimi szczepami wirusowymi wykazują około 100-krotnie większą aktywność biologiczną w porównaniu do immunoglobulin zawartych w mleku kobiecym (11).

Jednymi z pierwszych doniesień o skuteczności hiperimmunizowanego Colostrum w chorobach zakaźnych przewodu pokarmowego są prace dotyczące leczenia kryptosporydiozy u pacjentów z niedoborami odporności. Artykuł opublikowany w „British Medical Journal” w 1986 r. zawiera opis przypadku dziecka z wrodzoną hipogammaglobulinemią, u którego zdiagnozowano kryptosporydiozę, nie poddającą się tradycyjnemu leczeniu.

U 3-letniego pacjenta zastosowano terapię z wykorzystaniem hiperimmunizowanego Colostrum bovinum podawanego początkowo w ilości 45 ml/h (w mieszance z ubogolaktozowym preparatem mlekozastępczym, w proporcji 1:4) przez sondę nosowo-żoładkową przez 12 dni, a następnie doustnie przez kolejne 4 dni. Wycofywanie objawów choroby pod postacią wymiotów zauważono już w 3. dniu terapii, ustąpienie biegunki odnotowano w 5. dniu leczenia. Wykonywane systematycznie badania kału wykazywały zmniejszając...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2638 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.