Ciekawy przypadek psa z brakiem apetytu i utratą wagi – opis postępowania diagnostycznego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ciekawy przypadek psa z brakiem apetytu i utratą wagi – opis postępowania diagnostycznego

Dalsze badania

Test stymulacji ACTH

Stężenie kortyzolu przed (podstawowe) podaniem ACTH i po nim było poniżej 1 μg/dl.

U psów z niedoczynnością kory nadnerczy podstawowe stężenie kortyzolu jest niskie. Wykonanie testu stymulacji ACTH jest niezbędne do ostatecznego potwierdzenia obecności tej choroby. Niedoczynność kory nadnerczy jest bardzo mało prawdopodobna, jeśli podstawowe stężenie kortyzolu wynosi ponad > 2 μg/dl (55 nmol/l).

Stężenie kortyzolu po stymulacji ACTH było poniżej < 1 μg/dl, co wskazało na niewłaściwą odpowiedź na działanie ACTH, potwierdzając jednocześnie obecność niedoczynności kory nadnerczy.

Inne

W badaniu kału nie stwierdzono obecności pasożytów.

Podstawowe stężenie kwasów żółciowych (0,7 µmol/l, zakres referencyjny: < 10 µmol/l) było w normie. Chociaż wynik ten nie wskazywał na niewydolność wątroby albo obecność zespolenia wrotno-obocznego, to test stymulacji kwasów żółciowych byłby bardziej czułą metodą oceny czynności wątroby do rozważenia, w zależności od obrazu klinicznego pacjenta.

Badanie moczu nie zostało wykonane.

Rozpoznanie:

niedoczynność kory nadnerczy

Leczenie

Po nawodnieniu wdrożono leczenie prednizolonem i piwalanem dezoksykortonu (analog kortyzolu). Po rozpoczęciu leczenia stan ogólny pacjenta uległ poprawie, a wyniki badania biochemicznego wróciły do normy. Obecnie pacjent ma się dobrze, a jego waga jest prawidłowa.

Dyskusja

Niedoczynność kory nadnerczy (choroba Addisona) jest potencjalnie śmiertelnym zaburzeniem endokrynologicznym. Do rozwoju choroby dochodzi wskutek zniszczenia albo zaniku kory obu nadnerczy (pierwotna niedoczynność nadnerczy). Zdecydowanie rzadsza wtórna niedoczynność nadnerczy jest konsekwencją zmniejszonej produkcji ACTH przed przysadkę.

Jak w tym przypadku, objawy kliniczne i laboratoryjne choroby są nieswoiste. Najczęściej zgłaszane objawy to: apatia, osowiałość, utrata wagi, a także wymioty i biegunka. Do typowych zabur...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2639 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.