Rola kleszczy Ixodes ricinus w transmisji „nowych patogenów” psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Rola kleszczy Ixodes ricinus w transmisji „nowych patogenów” psów i kotów

Ixodes ricinus – chorobotwórczość

Kleszcze Ixodes ricinus (Acari: Ixodidae) są najbardziej rozpowszechnionymi pajęczakami w Europie. Są one wektorem licznych patogenów będących przyczyną szeregu chorób odkleszczowych. Czynniki patogenne mogą być przenoszone pomiędzy rożnymi pokoleniami i/lub stadiami rozwojowymi w cyklu życiowym pajęczaków. Ślina jest główną drogą przenoszenia czynników chorobotwórczych. Omawiane kleszcze mogą przenosić m.in.: Babesia spp., Borrelia spp, Ehrlichia spp., Anaplasma spp., Rickettsia spp., flawiwirusy i inne. Pojedynczy kleszcz może przenosić więcej niż jeden patogen, co często prowadzi do występowania objawów klinicznych nietypowych dla jednej choroby (1).

Chorobotwórczość I. ricinus może wynikać także z samej ich obecności i długotrwałego utrzymywania się na powłokach ciała zwierząt. Przy silnej infestacji, w skrajnych przypadkach, u zwierzęcia opadniętego pajęczakami, może rozwinąć się niedokrwistość. Obecności kleszczy wbitych w skórę może towarzyszyć świąd, następstwem którego jest drapanie i uszkodzenie skóry i zakażenie powstałych ran prowadzące do formowania mikroropni.

Celem artykułu było przedstawienie roli kleszczy Ixodes ricinus w transmisji nowych patogenów mogących być przyczyną chorób wektorowych u psów i kotów w Europie i w Polsce.

Neoerlichioza

Candidatus Neoehrlichia mikurensis są wewnątrzkomórkowymi Gram-ujemnymi bakteriami przenoszonymi przez kleszcze I. ricinus, wykazującymi tropizm do komórek śródbłonka naczyniowego (16). Przyjmuje się, że drobnoustroje te są spokrewnione z riketsjami Anaplasma, Ehrlichia czy Wolbachia, niemniej jednak ich ostateczna klasyfikacja taksonomiczna nie została ustalona, podobnie jak nie do końca została ustalona chorobotwórczość bakterii oraz nie poznano dokładnie patogenezy choroby przez nie wywołanej (10, 19).

Obecnie patogeny te są powszechnie wykrywane w organizmach I. ricinus na terenie Europy, a prewalencja zakażeń w populacji pajęczaków, w zależności od kr...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.