Borelioza psów – choroba nie do końca poznana - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Borelioza psów – choroba nie do końca poznana

Patogeneza i objawy kliniczne boreliozy psów

By doszło do transmisji krętków, zakażone kleszcze muszą pasożytować na żywicielu przynajmniej przez 48 h (12 h). W tym czasie bakterie namnażają się w jelitach pajęczaków, przenikają do hemolimfy, a wraz z nią docierają do gruczołów ślinowych. Borrelia początkowo namnażają się miejscowo w skórze w miejscu inokulacji, a następnie rozprzestrzeniają się do pozostałych tkanek, w tym stawów. Z badań przeprowadzonych przez Levy’ego i in. (23) na psach ze stanu Connecticut wynika, że objawy kliniczne boreliozy w postaci kulawizny, obrzęku i bolesności stawów oraz gorączki występują tylko u 4,8% psów, w których surowicy wykazano testem ELISA obecność przeciwciał dla B. burgdorferi. Dotychczas nie poznano czynników, które powodują, że kontakt niektórych psów ze spirochetami kończy się chorobą, u innych natomiast nie dochodzi do jej rozwoju (36).

Istotne w patogenezie choroby jest to, że krętki utrzymują się pozakomórkowo – w skórze namnażają się w przestrzeniach międzykomórkowych. Objawy kliniczne choroby są powiązane ze wzmożoną reakcją zapalną, jaka ma miejsce w organizmie w przebiegu choroby. I tak flagelina, jedno z najbardziej immunogennych białek, stymuluje produkcję przeciwciał, wiążących się z aksonami komórek nerwowych, efektem czego u ludzi może być rozwój objawów neurologicznych. Wzmożona ekspresja Il-8 w błonach maziowych jest główną przyczyną zapalenia wielostawowego, natomiast silne ogólne reakcje zapalne (gorączka, przyspieszenie tętna, oddechów) mogą być powiązane ze wzmożonym uwalnianiem cytokin, TNF, Il-6 i Il-8.

Przebieg choroby z Lyme jest bardzo zróżnicowany. W zależności od gatunku i szczepu krętków infekcje na ich tle mogą mieć charakter ostry lub przewlekły. U ludzi w 60-80% przypadków pierwszym objawem choroby (niewystępującym u psów), pojawiającym się kilka dni, tygodni po ukąszeniu przez kleszcza, jest rumień wędrujący (ryc. 1).

U psów wyróżnia się dwie formy choroby – stawową i nerkow...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2634 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.