Badanie serologiczne w kierunku kaliciwirozy i herpeswirozy kotów pochodzących z różnych środowisk - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Badanie serologiczne w kierunku kaliciwirozy i herpeswirozy kotów pochodzących z różnych środowisk

Przebieg choroby

Zakażone koty wydalają znaczne ilości FHV, jak i FCV z wydzieliną z worka spojówkowego, jamy nosowej oraz aerozolem z jamy nosowo-gardłowej. Dodatkowo kaliciwirusy mogą być siane do środowiska z kałem i moczem. Oba wirusy po wniknięciu do organizmu replikują w regionalnej tkance limfatycznej oraz w komórkach nabłonkowych górnych dróg oddechowych, prowadząc do ich lizy. FHV może także replikować w nabłonku rogówki (7).

Okres inkubacji kataru kociego wynosi średnio 2-6 dni. Przebieg choroby jest bardzo zróżnicowany, od tylko nieznacznych objawów klinicznych, np. jedynie surowiczego wypływu z worka spojówkowego, do ciężkiego zapalenia płuc, kończącego się upadkami zakażonych osobników (najczęściej taka sytuacja dotyczy osobników młodych lub starszych z immunosupresją).

Wtórne infekcje bakteryjne, wirusowe oraz inwazje pasożytnicze mogą zaostrzać obraz choroby i przyczyniać się do większej śmiertelności w jej przebiegu. Typowymi objawami klinicznymi choroby są: zapalenie worka spojówkowego i rogówki, surowiczy do ropnego wypływ z worka spojówkowego i nosa, kichanie, rzadziej kaszel i przyspieszone oddychanie. Wydzielina z worka spojówkowego może sklejać szparę powiekową, w związku z czym koty nie są w stanie otworzyć oczu. W przebiegu ostrej infekcji u zakażonych osobników notuje się: gorączkę, brak apetytu, nadmierne ślinienie, będące konsekwencją zapalenia gardła. Mogą także pojawiać się nadżerki na lusterku nosa, spojówce oraz w jamie ustnej (4, 10) (ryc. 1).

W przebiegu zakażenia kociąt FHV-1 może dochodzić do osteolizy małżowin nosowych oraz przewlekłego i nawracającego zapalenia zatok i jamy nosowej. W rzadkich przypadkach mogą rozwinąć się objawy neurologiczne oraz zaburzenia w rozrodzie (ronienia, resorpcja zarodków). FHV-1 jest uznawany za czynnik etiologiczny wrzodziejącego zapalenia rogówki, może przyczyniać się do sekwestracji rogówki oraz rozwoju zapalenia błony naczyniowej oka (12).

Infekcjom FCV towarzyszą nadżerki or...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.