Badanie seroepidemiologiczne w kierunku erlichiozy monocytarnej psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Badanie seroepidemiologiczne w kierunku erlichiozy monocytarnej psów

Obserwacje własne

Obserwacje własne przeprowadzono w okresie marca 2018 roku – lipca 2020 roku. Badaniami objęto 420 psów różnych ras i płci (262 samców, 158 samic) w wieku 4 miesięcy – 14 lat, zgłoszonych do klinik i gabinetów weterynaryjnych zlokalizowanych na terenie całej Polski z objawami apatii (n = 420), powiększenia śledziony (n = 187) i kulawizn (n = 158), u których badaniem hematologicznym stwierdzono trombocytopenię. Krew do badań serologicznych pobierano w różnym czasie od stwierdzenia przez właścicieli pierwszych nieprawidłowości, jednak nie wcześniej niż 3 tygodnie od ich wystąpienia.

W tym czasie zwierzęta były leczone według różnych schematów w poszczególnych klinikach i gabinetach weterynaryjnych. Dobór materiału do badań oparto o rejestry kliniczne.

Wszystkie 420 psów poddano badaniu serologicznemu w kierunku erlichiozy monocytarnej, wykorzystując w tym celu komercyjny zestaw do immunofluorescencji pozwalający na wykrycie przeciwciał IgG dla E. canis (MegaFLUO Ehrlichia canis Megacor, Austria) oraz szybkie testy CaniV-4 (Vet Expert), wg instrukcji podanej przez producenta.

Reakcję w teście immunofluorescencji uznawano za dodatnią, jeżeli wystąpiła przy rozcieńczeniu surowicy wyższym niż 1:40. Uzyskane wyniki podzielono na trzy grupy: próbki, w których wielkość mian przeciwciał wynosiła ≤ 1:40 (ujemne), próbki, w których wielkość mian przeciwciał wynosiła 1:80-1:640 (dodatnie), oraz próbki, w których wielkość mian przeciwciał wynosiła ≥ 1:1360 (silnie dodatnie). Miarą dodatniego wyniku w teście CaniV-4 było pojawienie się dodatkowego prążka (obok prążka kontrolnego) w okienku dla E. canis (ryc. 1).

Spośród 420 przebadanych psów odczynem IF oraz szybkimi testami CaniV-4 obecność przeciwciał dla E. canis stwierdzono odpowiednio w 40 (9,5%) i 34 (8,1%) badanych próbkach surowic. Wszystkie próbki surowic reagujące dodatnio w teście CaniV-4 reagowały także dodatnio w odczynie immunofluorescencji. Zgodność obu badań ustalano na 85%.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2635 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.