Zespół polidypsji i poliurii u psów i kotów – cz. I – przyczyny - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zespół polidypsji i poliurii u psów i kotów – cz. I – przyczyny

Przewlekłe choroby nerek

Przewlekłe choroby nerek i ich niewydolność (PNN) stanowią jedną z częstych przyczyn występowania PU/PD u psów i kotów. Wielomocz i kompensacyjny wzrost pragnienia pojawia się na skutek zmian struktury narządu i zmniejszenia się liczby czynnych kanalików nerkowych. Procesy zwyrodnieniowe są zwykle nieodwracalne, ale odpowiednim leczeniem można spowolnić proces dalszego uszkadzania nerek i zapewnić pacjentowi komfort i wyraźnie dłuższe życie. W przebiegu PNN często występuje nadciśnienie, które przyczynia się do dalszego uszkadzania nefronów, dlatego kluczowe są jego ustabilizowanie i właściwa dietoterapia (najwyższa możliwa ilość białka, przy której stężenie BUN będzie utrzymywało się w granicy normy) (5, 6, 10).

Odmiedniczkowe zapalenie nerek (OZN)

Ostre lub przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek (OZN) jest chorobą zakaźną, w której zmiany obejmują miąższ i miedniczki nerkowe. U psów głównym czynnikiem zakaźnym są bakterie: E. coli, Staphylococcus intermedius, Proteus mirabilis, Streptococcus spp., Klebsiella pneumoniae, Enterobacter spp., Pseudomonas aeruginosa. U kotów najczęściej spotykane są Staphylococcus spp., Klebsiella spp., Proteus spp., E. coli, Pseudomonas spp., Pasteurella spp. oraz Streptococcus spp. Zakażenie może rozwinąć się drogą wstępującą z dolnych dróg moczowych oraz drogą limfy lub krwi – w tab. 3 (s. 42) podano inne czynniki sprzyjające rozwojowi OZN. Objawy kliniczne zależą głównie od nasilenia i czasu trwania procesu chorobowego. Przyczyną PU/PD jest proces zapalny toczący się w nerkach, który uniemożliwia utrzymanie różnicy stężeń jonów w obrębie rdzenia nerek, zaburzając tym samym filtrację oraz endotoksyny produkowane przez E.coli (działanie opisano przy ropomaciczu) (4, 5, 7, 9, 10).

Tab. 3. Czynniki sprzyjające rozwojowi odmiedniczkowego zapalenia nerek wg Jankowskiego i wsp. (7)

Ropomacicze 

Ryzyko torbielowatego rozrostu gruczołów błony śluzowej macicy (CEH) i ropomacicza rośnie...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.