Zakaźne zapalenie wątroby psów (choroba Rubartha) – problem wciąż aktualny - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zakaźne zapalenie wątroby psów (choroba Rubartha) – problem wciąż aktualny

Objawy kliniczne choroby

Zakażenia na tle CAV-1 występują u psów w każdym wieku, przy czym najbardziej wrażliwe są osobniki do pierwszego roku życia. U 40-70% zdrowych, nieszczepionych psów w surowicy krwi wykazać można obecność swoistych dla CAV-1 przeciwciał, co może wskazywać na subkliniczny przebieg infekcji (10, 18).

Chorobie Rubartha mogą towarzyszyć różnorodne objawy kliniczne. Postać łagodną (podostrą) cechuje dwufazowa gorączka, utrzymująca się przez 1-6 dni. Towarzyszy jej posmutnienie, utrata łaknienia, senność oraz zapalenie migdałków. Niekiedy objawy chorobowe są tak słabo zaznaczone, że dopiero występujące po 1-2 tygodniach zmętnienie i obrzęk rogówki świadczą o przebytym zakażeniu (18, 19).

W postaci ostrej choroby obserwuje się: apatię, brak apetytu, gorączkę, zwiększone pragnienie, powiększenie węzłów chłonnych, niekiedy powiększenie wątroby, tkliwość brzucha, zapalenie spojówek z silną nadwrażliwością na światło oraz surowiczy wypływ z oczu i nosa. Migdałki, jak również błona śluzowa jamy gębowej, mogą być przekrwione i pokryte wybroczynami. Dodatkowo występują wymioty, którym towarzyszy krwawa biegunka, niekiedy na skórze brzucha mogą pojawić się wybroczyny (4, 11, 22). Powiększenie powłok brzusznych jest efektem gromadzenia się w jamie brzusznej płynu. Powiększeniu węzłów chłonnych często towarzyszy obrzęk tkanki podskórnej głowy, szyi i różnych części tułowia. Przy ostrym przebiegu choroby mogą rozwijać się objawy ze strony centralnego układu nerwowego (encefalopatia wątrobowa), takie jak depresja, dezorientacja, napady padaczkowe, skurcze toniczno-kloniczne i śpiączka (11, 22).

Wraz ze wzrostem temperatury ciała pojawia się leukopenia, utrzymująca się przez cały okres trwania gorączki. Stopień jej nasilenia jest proporcjonalny do objawów chorobowych. W moczu stwierdza się obecność białka (głównie albumin) i bilirubiny. Badaniami biochemicznymi w surowicy krwi wykazać można hipoglikemię oraz wzrost aktywności enzymów wątrobowyc...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.