Zaciskające zapalenie osierdzia i zapalenie mięśnia sercowego u owczarka niemieckiego. Opis przypadku

Zaciskające zapalenie osierdzia i zapalenie mięśnia sercowego u owczarka niemieckiego. Opis przypadku

Zaciskające zapalenie osierdzia (PC) powstaje wtórnie do pierwotnego zapalenia osierdzia i gromadzenia się płynu. Istotą PC jest ograniczenie zdolności rozkurczowej serca poprzez brak możliwości rozciągania się zgrubiałego, nieelastycznego osierdzia. Prowadzi to do niedostatecznego napełniania się komór w czasie rozkurczu oraz wzrostu ciśnienia w naczyniach płucnych i układowych. W konsekwencji rozwija się rozkurczowa niewydolność serca.

Opis przypadku

Pies, owczarek niemiecki, lat 11, został skierowany do Pracowni Kardiologii Katedry Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z powodu incydentu omdlenia oraz osłabienia z nasilającą się dusznością. W badaniu klinicznym stwierdzono sinicę błon śluzowych, silne wypełnienie żył szyjnych, tachykardię i tachypnoe oraz powiększenie wątroby. W badaniu USG stwierdzono hepatomegalię i wodobrzusze. W EKG zarejestrowano migotanie przedsionków z szybką akcją komór. W badaniu echokardiograficznym stwierdzono powiększenie wszystkich jam serca i obniżoną kurczliwość lewej komory (SF = 16,4%). Rozpoznano tachykardiomiopatię. W morfologii krwi stwierdzono podwyższoną liczbę białych krwinek (WBC = 23 G/l). Parametry biochemiczne były prawidłowe.

Podano antybiotyk o szerokim spektrum (amoksycylinę z kwasem klawulanowym 25 mg/kg masy ciała) oraz wprowadzono leczenie objawowe niewydolności serca: torasemid, spironolacton, digoxin. Po 3 tygodniach, gdy stan kliniczny psa uległ ustabilizowaniu, dołączono metoprolol prolondatum, celem lepszej kontroli rytmu komór w migotaniu przedsionków. Po kilku tygodniach pojawił się płyn w worku osierdziowym. Po 6 miesiącach od pierwszej wizyty w badaniu klinicznym stwierdzono znaczną utratę masy ciała z zanikiem mięśni (ryc. 1, s. 52), duszność ortostatyczną, obrzęki wszystkich kończyn i ponownie masywne wodobrzusze. Badanie ultrasonograficzne potwierdziło obecność płynu w jamie brzusznej, jamie opłucnowej o...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.