Wewnątrzczaszkowe przyczyny padaczki – diagnozowanie i leczenie - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wewnątrzczaszkowe przyczyny padaczki – diagnozowanie i leczenie

Padaczka to spontaniczne, nieprawidłowe wyładowania neuronów w korze mózgowej, których patomechanizm nie jest do końca poznany. Pierwszy przekaz na temat tej choroby pochodzi z 500-700 r. p.n.e. Z Babilonu pochodzą obserwacje napadów padaczkowych, objawów oraz czynników wyzwalających, które są zapisane na kamiennej płycie. Hipokrates w 460-377 r. p.n.e rozpoznał, że przyczyny padaczki należy szukać wewnątrzczaszkowo. W 1973 roku Gastaut zdefiniował padaczkę jako „przewlekłą chorobę mózgu o zróżnicowanej etiologii przebiegającą z nawracającymi drgawkami, której towarzyszą objawy kliniczne oraz laboratoryjne”.

Tab. 1. Przyczyny wewnątrzczaszkowe padaczki wtórnej u psów

W medycynie weterynaryjnej zainteresowanie napadami padaczkowymi znacznie wzrosło w latach 80. Pomimo licznych badań naukowych prowadzonych do tej pory, etiologia choroby, diagnozowanie i leczenie nadal dla wielu lekarzy stanowi duże wyzwanie.

Napady padaczkowe u psów są jednym z najczęstszych objawów towarzyszących chorobom neurologicznym.

Wyróżniamy padaczkę pierwotną (idiopatyczną), której przyczyna wywołująca ją nie jest znana, oraz padaczkę wtórną o znanej etiologii (4, 5). Zarówno padaczka pierwotna, jak i wtórna może objawiać się jako napady uogólnione, status epilepticus, a także napady częściowe proste i częściowe złożone.

Każdy pacjent, u którego stwierdzono napady padaczkowe, powinien zostać zbadany według poniższego schematu:

Badanie neurologiczne.Badania laboratoryjne – badanie morfologiczne i biochemiczne krwi. Oznaczenie stężenia hormonów tarczycy, oznaczenie poziomu kortyzolu w celu wykluczenia przyczyn metabolicznych.Wywiad z właścicielem przeprowadzony według ujednoliconego schematu.Wideodokumentacja napadu, drgawek.Badanie EEG (elektroencefalograficzne). Jest to badanie elektrodiagnostyczne, sprawdzające bioelektryczną aktywność kory mózgowej. Badanie EEG wykonuje się w znieczuleniu, przy użyciu leków niewpływających na otrzymywany zapis. W zależności od montaż...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.