Suplementacja kobalaminy u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Suplementacja kobalaminy u psów i kotów

Przyczyny niedoboru kobalaminy

Istnieje wiele jednostek chorobowych mogących prowadzić do niedoborów witaminy B12.

Predyspozycje rasowe

Do ras predysponowanych do niedoborów witaminy B12 należą: sznaucer olbrzymi, border collie, shar-pei, beagle, owczarek australijski, Yorkshire terrier oraz owczarek niemiecki (3, 7, 8, 12). U niektórych ras hipokobalaminemia jest uwarunkowana genetycznie i związana najczęściej z zaburzeniami wiązania kompleksu kobalamina – czynnik IF z receptorem w jelicie biodrowym. Z kolei u pewnych ras mechanizm genetycznych zaburzeń prowadzących do niedoboru witaminy B12 nie został w pełni wyjaśniony (10).

Selektywne zaburzenie wchłaniania kobalaminy

Selektywne zaburzenie wchłaniania kobalaminy, nazywane również zespołem Imerslund-Gräsbecka (IGS), jest rzadką autosomalną chorobą recesywną występującą zarówno u psów, jak i ludzi. Przyczyną choroby jest mutacja genów CUBN lub AMN, które kodują białka odpowiedzialne za wchłanianie kobalaminy w jelicie biodrowym (7). Rasami predysponowanymi do występowania tej choroby są: beagle, border collie, owczarek australijski, sznaucer olbrzymi i komondor (13). Pierwsze objawy kliniczne pojawiają się u zwierząt młodych, w wieku 8-12 tygodni, gdyż w tym okresie dochodzi do wyczerpania zapasów witaminy B12 zgromadzonych w wątrobie. U psów z selektywnym zaburzeniem wchłaniania kobalaminy mogą występować następujące objawy kliniczne: biegunka, brak apetytu, zła kondycja, zahamowanie wzrostu, okresowe zaburzenia połykania, owrzodzenia błony śluzowej jamy ustnej oraz zapalenie języka. W miarę rozwoju choroby pojawiają się zaburzenia hematologiczne, mogą wystąpić również objawy neurologiczne.

Selektywne zaburzenie wchłaniania kobalaminy leczy się poprzez doustną lub iniekcyjną suplementację witaminy B12. Zazwyczaj po 1-2 dniach obserwuje się poprawę apetytu. Większość objawów klinicznych ustępuje po 14 dniach leczenia. Jeżeli nie zostanie wprowadzone odpowiednie leczenie, zwierzęta umierają ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.