Przydatność badania płynu z jamy otrzewnej w rozpoznawaniu przyczyn wodobrzusza u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przydatność badania płynu z jamy otrzewnej w rozpoznawaniu przyczyn wodobrzusza u psów

Przygotowanie płynu do badań laboratoryjnych

Podczas punkcji jamy brzusznej (abdominocentezy) u zwierzęcia z nagromadzonym płynem należy pobrać:

około 5-10 ml płynu do próbówki z antykoagulantem (EDTA lub heparyna w celu analizy cech fizyko-chemicznych oraz oznaczenia całkowitej liczby komórek zapalnych,około 5-10 ml płynu do neutralnej probówki bez koagulantu lub probówki z kulkami silikonowymi w celu oceny parametrów biochemicznych,kilka ml płynu do jałowej strzykawki lub na podłoże transportowe w celu wykonania badania mikrobiologicznego,około 10-20 ml płynu do oceny cytologicznej (5).

Badanie płynu z jamy otrzewnej

Standardowa analiza płynu z jamy otrzewnej umożliwia określenie jego charakteru, a przez to zróżnicowanie go na podstawie badanych parametrów na: przesięk, zmodyfikowany przesięk oraz wysięk (8) (tab. 1). Znając charakter płynu gromadzącego się w jamie otrzewnej, można rozpoznać choroby mogące być przyczyną jego akumulacji. Do najczęstszych przyczyn gromadzenia płynu o charakterze przesięku w jamie otrzewnej należą: nadciśnienie, choroby wątroby, niewydolność nerek, enteropatie białkogubne oraz inne zaburzenia powodujące hipoalbuminemię. Natomiast przyczyną gromadzenia się płynu o charakterze zmodyfikowanego przesięku jest niewydolność krążenia. Z kolei przyczyną gromadzenia się płynu o charakterze wysięku jest infekcyjne zapalenie otrzewnej wywołane przez bakterie, grzyby lub wirusy, jak również nieinfekcyjne zapalenie otrzewnej wywołane drażnieniem otrzewnej żółcią, sokiem trzustkowym, moczem lub jałowym ciałem obcym. W przebiegu procesów nowotworowych płyn gromadzący się w jamie otrzewnej może mieć różny charakter (1, 3, 5, 10).

Tab. 1. Podstawowa klasyfikacja płynów z jamy otrzewnej

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.