Pozasercowe przyczyny zmian w prawej części serca (cz. V)

Pozasercowe przyczyny zmian w prawej części serca (cz. V)

Podwyższone PAP i zmiany w budowie serca nie są charakterystyczną cechą konkretnego stanu klinicznego, ale raczej nieprawidłowym stanem hemodynamicznym związanym z licznymi, różnorodnymi zaburzeniami (1-6). W medycynie weterynaryjnej są to głównie wady przeciekowe oraz zaburzenia wtórne do lewostronnej niewydolności serca. U psów z lewostronną niewydolnością serca, u których występuje podwyższone ciśnienie w lewym przedsionku (7), zwiększa się obciążenie prawej komory i pośrednio wymusza rozwój wyższego ciśnienia skurczowego w prawej komorze. Przewlekłe nadciśnienie płucne może prowadzić do zwężenia naczyń płucnych oraz tętnicy płucnej, które zwiększają opór naczyniowy płuc.

Zwiększone tętnicze ciśnienie płucne związane ze zwiększonym oporem naczyniowym (PVR), przy braku zwiększonego ciśnienia w lewym przedsionku, określane jest przedwłośniczkowym nadciśnieniem płucnym. Może rozwinąć się w przebiegu licznych chorób, rzadziej pojawia się bez uchwytnej przyczyny i wówczas określane jest jako idiopatyczne tętnicze nadciśnienie płucne (2) (ryc. 1). Niezależnie od etiologii PH powoduje podobne niespecyficzne objawy kliniczne, takie jak duszność i upośledzenie tolerancji wysiłkowej (2). Postępująca przebudowa naczyń płucnych prowadzi do wzrostu oporu w naczyniach płucnych, co skutkuje rozwojem niewydolności prawej komory serca. Rozpoznanie i prawidłowo przeprowadzona diagnostyka różnicowa PH mają kluczowe znaczenie dla dalszego postępowania leczniczego.

Ryc. 1a. Idiopatyczne nadciśnienie płucne (IPAH) u 14-letniego psa rasy Yorkshire terrier. W procesie diagnostycznym wykluczono inne przyczyny nadciśnienia płucnego. Badanie histologiczne ukazało zmiany w budowie tętnic i tętniczek płucnych w postaci pogrubienia ściany (głównie warstwy wewnętrznej oraz środkowej) i zaburzenia budowy. Barwienie HE, powiększenie 100x; fot. archiwum autorki

Ryc. 1b. Idiopatyczne nadciśnienie płucne (IPAH) u 14-letniego psa rasy Yorkshire terrier. W procesie diagnostycznym wyklu...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2643 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.