Podstawy zaburzeń oddawania moczu

Podstawy zaburzeń oddawania moczu

Nieustannie produkowany przez nerki mocz spływa do pęcherza moczowego za sprawą aktywności perystaltycznej moczowodów. Dzięki elastyczności ścian pęcherza moczowego mocz jest magazynowany przy stosunkowo niskim ciśnieniu śródpęcherzowym. Ta faza mikcji jest nazywana fazą wypełniania i magazynowania. Faza opróżniania jest fazą wzajemnego współpracowania mięśnia wypieracza moczu oraz zwieraczy zewnętrznego i wewnętrznego cewki moczowej i mięśni dna miednicy. Koordynacja obu faz jest złożona i możliwa dzięki wielopoziomowej regulacji zarówno somatycznego, jak i autonomicznego układu nerwowego. Ściana pęcherza moczowego jest zbudowana z czterech warstw (od zewnątrz: błona surowicza, warstwa mięśniówki gładkiej, błona podstawna i leżąca na niej błona śluzowa). Włókna mięśniowe przebiegają spiralnie, podłużnie i okrężnie, tworząc mięsień wypieracz moczu. Mięśniówkę gładką w obrębie cewki moczowej nazywa się zwieraczem wewnętrznym cewki moczowej, natomiast grupa komórek zbudowana z komórek mięśniowych prążkowanych stanowi zwieracz zewnętrzny (10, 11).

Pęcherz moczowy oraz cewka moczowa są unerwione przez trzy zestawy nerwów: włókna współczulne (rozpoczynające się w segmentach L1-L4 rdzenia kręgowego u psów, L2-L5 u kotów; włókna przywspółczulne (S1-S3) oraz włókien somatycznych (S1-S3). W obrębie ściany pęcherza moczowego są ulokowane receptory wrażliwe na rozciąganie (włókna doprowadzające nerwu miednicznego) oraz receptory bólowe (włókna doprowadzające nerwów miednicznego oraz podbusznego). W mięśniówce gładkiej cewki moczowej znajdują się receptory alfa-adrenergiczne (zwężenie i zamknięcie zwieracza wewnętrznego, włókna podążają z nerwem podbusznym), zaś w mięśniówce poprzecznie prążkowanej receptory cholinergiczne nikotynowe (ich jądra są zlokalizowane w odcinku S1-S2 rdzenia kręgowego, biegną z nerwem sromowym). Dodatkowo w ścianie cewki moczowej są rozmieszczone receptory czuciowe odbierające informacje o rozciąganiu cewki, bólu i przepływie moczu (włókna w ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.