Okiem internisty – kot z płynem w klatce piersiowej. Od czego zacząć? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Okiem internisty – kot z płynem w klatce piersiowej. Od czego zacząć?

Przyczyny powstawania nadmiernej ilości płynu w klatce piersiowej

Nieprawidłowa ilość płynu w klatce piersiowej jest związana z jego nadmierną produkcją lub niedostatecznym wchłanianiem. Do najczęstszych przyczyn zalicza się zastoinową niewydolność serca, w tym przypadku płyn gromadzi się z powodu wysokiego ciśnienia hyrostatycznego, panującego w naczyniach żylnych. Nowotwory najczęściej powodują ucisk na naczynia krwionośne lub chłonne. W przypadku bakteryjnego zapalenie opłucnej oraz zakaźnego zapalenia otrzewnej (FIP) opłucna jest pobudzona do produkcji zapalnego wysięku. Zaawansowana hipoalbuminemia powoduje spadek ciśnienia onkotycznego w naczyniach i przesącz płynu do jam ciała. Do mniej częstych przyczyn zalicza się: urazy, obecność wad wrodzonych (np. przepukliny przeponowej), zatorowość płucną, skręt płata płucnego, zapalenie trzustki, choroby kłębuszków nerkowych, inwazje pasożytów płucnych (łac. Aelurostrongylus abstrusus). Lista wybranych przyczyn umieszczona jest w tab. 1 (2, 4, 6).

Tab. 1. Wybrane przyczyny powstawania płynu w klatce piersiowej u kotów

Jak najszybciej rozpoznać pierwotną przyczynę?

Liczba możliwych przyczyn gromadzenia się nadmiernej ilości płynu w klatce piersiowej jest bardzo duża, a liczba potencjalnie koniecznych badań nie pociesza ani lekarza prowadzącego, ani opiekuna zwierzęcia. Aby przyspieszyć rozpoznanie i wybrać najlepszą formę diagnostyki, a tym samym zminimalizować koszty poniesione przez opiekuna, warto wykorzystać możliwości, które lekarze weterynarii mają na wyciągnięcie ręki. Po pierwsze, dokładny wywiad i badanie kliniczne to niezbędne narzędzia. Oczywiście najczęściej kot z płynem w klatce piersiowej trafia do gabinetu z objawami duszności, przyspieszonego oddechu apatii itd. Skupiając się jednak na głównej przyczynie wizyty, można pominąć ważne informacje, które są cennymi wskazówkami.

Wiek pacjenta może ułatwić rozpoznanie. Średnia wieku u kotów cierpiących na zakaźne zapalenie otrzewnej (FIP)...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2635 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.