Obecne metody terapii i kontroli leczenia a perspektywy stosowania urządzeń FGM w leczeniu cukrzycy u kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Obecne metody terapii i kontroli leczenia a perspektywy stosowania urządzeń FGM w leczeniu cukrzycy u kotów

Leczenie i kontrola terapii

Głównymi celami leczenia kotów z cukrzycą są:

eliminacja objawów klinicznych po ustabilizowaniu glikemii i dążenie do normoglikemii,uzyskanie remisji choroby,zapobieganie powikłaniom,wspomaganie leczenia poprzez zastosowanie odpowiednio zbilansowanej diety typu diabetic.

Uzyskanie największej efektywności powyższych założeń następuje głównie w wyniku łączenia insulinoterapii z dietą o niskim indeksie glikemicznym. Koty w odróżnieniu od psów są bezwzględnymi mięsożercami, dlatego niezbędne do życia aminokwasy przyswajają tylko z pokarmów pochodzenia zwierzęcego. Żywienie kotów diabetycznych opiera się zatem na zredukowaniu zawartości węglowodanów oraz kaloryczności karmy, co minimalizuje insulinooporność oraz pozwala na poprawę kondycji i utratę masy ciała u zwierząt z nadwagą w przebiegu cukrzycy insulinoniezależnej. Ponadto dąży się przede wszystkim do zwiększenia podaży białka w diecie oraz karmy o wysokiej zawartości włókna rozpuszczalnego, jako istotnych elementów pozwalających na regulację po posiłkowej glikemii (18, 24-26). Dobór odpowiedniego żywienia powinien mieć charakter indywidualny oraz być systematycznie kontrolowany i korygowany względem zmieniającego się zapotrzebowania i kondycji zwierzęcia, a także kształtującej się glikemii. Stosowanie diety samodzielnie przygotowywanej przez właściciela jest obarczone pewnego rodzaju ryzykiem, dlatego lekarze weterynarii zalecają korzystanie z gotowych, specjalistycznych karm weterynaryjnych typu diabetic.

Insuliny o krótkim czasie działania nie są stosowane rutynowo, a ich przeznaczenie ogranicza się do leczenia stanów nagłych u kotów z nieustabilizowaną cukrzycą i jej powikłaniami, głównie cukrzycową kwasicą ketonową. U pacjentów niepoddających się na standardowe leczenie egzogennymi analogami insuliny, tj. pacjentów z cukrzycą insulinoniezależną, można stosować doustną terapię lekami przeciwcukrzycowymi (29). Głównym lekiem stosowanym u kotów w przebiegu tej formy ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2643 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.