Niewydolność serca u kotów – kardiomiopatia przerostowa czy pułapka diagnostyczna? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Niewydolność serca u kotów – kardiomiopatia przerostowa czy pułapka diagnostyczna?

Największym problemem kardiologicznym u kotów jest występowanie kardiomiopatii przerostowej (HCM – hypertrophic cardiomyopathy). Jest to nabyta choroba serca o podłożu genetycznym (wg klasyfikacji American Heart Association) (8). Określana jest również jako „choroba podstępna”. Kot rodzi się ze zdrowym sercem, ale z wadliwym materiałem genetycznym. Choroba rozwija się powoli, doprowadzając do przerostu mięśnia lewej komory, by w wieku średnio około 3-5 lat rozwinąć się w pełni. Niejednokrotnie kot ginie nagłą śmiercią sercową lub z objawami duszności. Zdarzają się również powikłania zatorowo-zakrzepowe jako następstwo zwolnionego przepływu krwi, głównie na terenie lewego przedsionka (powiększonego na skutek fali zwrotnej przez zastawkę mitralną).

Najczęstszym miejscem powstania zatoru jest rozdwojenie aorty (bifurcatio aorta), ale może on także wystąpić na terenie samego serca, naczyń kończyn piersiowych czy narządów wewnętrznych. Zmiany te doprowadzają do nagłego niedowładu tylnych kończyn (90% przypadków) związanego z ogromnym bólem. Niestety podane wcześniej objawy pojawiają się z reguły nagle. Kardiomiopatia może zostać rozpoznana również przypadkiem, poprzez profilaktyczne badania echokardiograficzne lub usg serca, zalecone na skutek wykrycia szmerów w sercu (1, 2, 3, 4, 6, 7). Diagnoza HCM jest zawsze szokiem dla właściciela, gdyż ich kliniczne zdrowy kot lub zdrowy jeszcze przed kilkoma dniami ma śmiertelną chorobę serca.

Dla lekarza weterynarii rozpoznanie kardiomiopatii jest stresem i dużym wyzwaniem, gdyż pacjentowi stawiany jest wyrok. Uświadamiamy właścicielowi, iż nie możemy zatrzymać procesu choroby. Jedyne, co jesteśmy wstanie zrobić, to spróbować podawać leki poprawiające funkcjonowanie układu krążenia i zmniejszające objawy kliniczne niewydolności serca, choć i tak nie będziemy wiedzieli, z jakim skutkiem. Niejednokrotnie konieczna jest rozmowa o eutanazji w przypadkach beznadziejnych, u młodych kotów. W takich sytuacjach zawsze nasuwa ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2638 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.